Στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος ο Παναθηναϊκός

Χρειάστηκαν 120’ λεπτά αγώνα για να πάρει ο Παναθηναϊκός το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος, ξεπερνώντας το εμπόδιο του ΟΦΗ. Στη κανονική διάρκεια του αγώνα, οι «πράσινοι» κέρδισαν 1-0 την ομάδα της Κρήτης στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, ισοφαρίζοντας το σκορ της πρώτης αναμέτρησης.

Το «τριφύλλι» χρειάστηκε τον εξτρά χρόνο της παράτασης για να φθάσει στο τελικό 3-0 και να πανηγυρίσει την πρόκρισή.

Το 1-0 ήρθε στο 20ό λεπτό για τους γηπεδούχους, με τον Πέτριτς να δίνει έτοιμο γκολ στον Αμπέντ, ο οποίος ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στο 96΄ και σε φάση διαρκείας ο Μπεργκ με κεφαλιά έκανε το 2-0. Ο Παναθηναϊκός διασφάλισε την πρόκριση με το πέναλτι του Μπεργκ στο 115΄, παράβαση στην οποία υπέπεσε ο Ζόρο ανατρέποντας τον Καρέλη.