Στην Μίλαν το Σούπερκαπ Ιταλίας

Attikipress.gr |Ηλεκτρονική ενημέρωση.

Ο τελικός του Σούπερκαπ Ιταλίας πραγματοποιήθηκε χθες στην Ντόχα μεταξύ της Γιουβέντους και της Μίλαν με την ομάδα του Μοντέλα παίρνει το τρόπαιο καθώς επικράτησε στα πέναλτι με 3-4.

Αυτό ήταν το πρώτο τρόπαιο των Μιλανέζων μετά από μια πενταετία καθώς είχαν να σηκώσουν κύπελλο από το 2011.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για την Μίλαν καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 17 με γκολ του Κιελίνι.

Παρόλαυτα η ισοφάριση

ήρθε πριν το ημίχρονο με κεφαλιά του Μποναβερτούρα στο 38 σε μια από τις λιγοστές φάσεις των ροσσονέρι.

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε φοβερέ ευκαιρίες όπως και η παράταση και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί μίλησε ο νεαρός πορτιέρο της Μίλα ο Τζίτζι Ντοναρούμα, ο οποίος έπιασε το τέταρτο πέναλτι της Γιούβε, το οποίο εκτέλεσε ο Ντιμπάλα, και στην συνέχεια ο Πάσαλιτς ευστόχησε δίνοντας το τρόπαιο στην Μίλαν.

Το άρθρο Στην Μίλαν το Σούπερκαπ Ιταλίας εμφανίστηκε πρώτα στο Alphafreepress.gr.