Πρωταθλητής Ευρώπης παίδων στο επί κοντώ ο Καραλής

Attikipress.gr |Ηλεκτρονική ενημέρωση.

Του Σωτήρη Τριανταφύλλου

Ο Εμμανουήλ Καραλής κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ παίδων με 5,55 μ. στο επί κοντώ, ήταν το μεγάλο φαβορί και το επιβεβαίωσε.

Ο 17χρονος αθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ στο 1ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων που έγινε στην Τιφλίδα.

Ο Καραλής με άλμα στα 5.45μ. χάρισε στη χώρα μας το τρίτο της χρυσό και το πέμπτο στο σύνολο που την έφερε και στην 5η θέση της γενικής κατάταξης του πίνακα των μεταλλίων.

Ο αθλητής του Βασίλη Μεγαλοοικονόμου ανήμερα των γενεθλίων του πήρε το καλύτερο δώρο και πέραν του χρυσού, επιχείρησε να καταρρίψει και το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ, βάζοντας τον πήχυ στα 5,56 μ. αλλά δεν τα κατάφερε.

Το άρθρο Πρωταθλητής Ευρώπης παίδων στο επί κοντώ ο Καραλής εμφανίστηκε πρώτα στο Alphafreepress.gr.