Πέρασαν στο Μουντιάλ οι ΗΠΑ και η Κόστα Ρίκα

Στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014 προκρίθηκαν οι Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής και η Κόστα Ρίκα, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των προκριματικών στη ζώνη Concacaf.

Οι ΗΠΑ, που είναι πρώτοι στον όμιλο με 16 βαθμούς, νίκησαν στο Κολόμπους το Μεξικό με 2-0 χάρις στα γκολ των Έντι Τζόνσον (50΄) και Λάντον Ντόνοβαν (78΄).

Οι Μεξικανοί, μάλιστα, κινδυνεύουν άμεσα να μείνουν εκτός συνέχειας, καθώς με 8 βαθμούς ισοβαθμούν

στην τέταρτη θέση με τον Παναμά και βρίσκονται ένα βήμα πριν τον αποκλεισμό.

Από την πλευρά της η Κόστα Ρίκα απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην Τζαμάικα, έφτασε στους 15 βαθμούς και επίσης διασφάλισε την παρουσία της στα γήπεδα της Βραζιλίας.

Με τον Τζόελ Κάμπελ του Ολυμπιακού βασικό (αντικαταστάθηκε στο 78΄), οι παίκτες του Χόρχε Λουίς Πίντο άνοιξαν το σκορ με τον Ράνταλ Μπρένες στο 75ο λεπτό, αλλά ισοφαρίστηκαν από τον Ζερμέιν Άντερσον στις καθυστερήσεις.

Για την τρίτη θέση, που δίνει επίσης άμεση πρόκριση, φαβορί είναι η Ονδούρα μετά την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τον Παναμά.