«Πεντάστερος» ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα

Με την ψυχολογία στα ύψη από τις τελευταίες καλές εμφανίσεις αλλά και από το σημερινό 5-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στο Λονδίνο για να αντιμετωπίσει την Άρσεναλ την Τρίτη σε έναν αγώνα «ζωής και θανάτου». Οι «ερυθρόλευκοι» καθάρισαν το σημερινό παιχνίδι πολύ γρήγορα και στη συνέχεια έπαιξαν για να ικανοποιήσουν τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο φαληρικό γήπεδο το Σαββατόβραδο. Το σκορ άνοιξε ο Κασάμι στο 31΄, ενώ ο Φορτούνης διπλασίασε τα γκολ

του Ολυμπιακού ένα λεπτό αργότερα. Το ημίχρονο τελείωσε με 3-0 με σκόρερ του τρίτου γκολ του Ολυμπιακού τον Μποτία με ωραία κεφαλιά στο 42΄. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 52΄πέτυχε το 4-0 με δράστη έναν παίκτη του ΠΑΣ τον Τζημόπουλο (αυτογκολ), ενω το 5-0 έκανε ο Ντουρμάζ με ωραία προσπάθεια στο 72΄. Το γκολ της τιμής για τον ΠΑΣ πέτυχε ο Λίλα στο 86ο λεπτό, γράφοντας το τελικό 5-1.

Διαιτητής: Γιάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες κάρτες: Μαζουακού (36`), Σαλίνο (45`+1) – Ακόστα (45`+1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Μποτία, Σιόβας, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης (58` Ερνάνι), Ντουρμάζ, Σεμπά (67` Κολοβός), Ιντέγε (58` Φινμπόγκασον).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος (66` Κοζορώνης), Μανιάς, Μιχαήλ, Τσουκαλάς (76` Γιάχος), Μπέριος (57` Σκόνδρας), Ακόστα, Λίλα, Στρούνα, Τσάβες, Νανταλες,