Παραλίγο ανατροπή στην Πόλη για τον Παναθηναϊκό

Το κακό ξεκίνημά του πλήρωσε μέσα στην έδρα της Φενέρμπαχτσε ο Παναθηναϊκός, καθώς έχασε με 77-72 και ενώ 3 λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε με 1 πόντο και αφού είχε ανατρέψει διαφορά 14 πόντων.

Πολύ υποτονικό το α' ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έπαιξε πολύ καλή άμυνα, πήρε πολλά ριμπάουντ (19 επιθετικά!), αλλά με 10/40 τρίποντα(!) δεν θα μπορούσε να πάρει το παιχνίδι.

Η Φενέρ είχε συνολικά 21/31 διπ., 6/19 τριπ., 17/26 βολές, 19-11 ριμπ., 7 κλεψ., 12 λάθη, 10 ασίστ

.Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Μπογκντάνοβιτς, με 15π. ενώ άλλοι τέσσερις παίκτες της Φενέρ ήταν διψήφιοι (Μπιέλιτσα και Κλέιζα από 13, Πρέλντζιτς 12, ΜακΚάλεμπ 10).

Όλοι μαζί οι "πράσινοι" είχαν 12/15 βολές, 15/26 διπ., 10/40 τριπ., 17-19 ριμπ., 9 κλεψ., 14 λάθη, 17 ασίστ. Ο Κάρι είχε 14π. και ο Μαυροκεφαλίδης 11, ο Μπράμος είχε 9, ο Μπατίστ 4, ο Φώτσης 3, ο Ούκιτς 4, ο Λασμέ 5, ο Διαμαντίδης 9, ο Γκιστ 6 και ο Ματσιούλις 7

Με αυτή την ήττα ο Παναθηναϊκός πάει στο 3-1, η Φενέρ έκανε την πρώτη της νίκη (1-3). Την Μπαρτσελόνα υποδέχεται την επόμενη Παρασκευή, 31 Ιανουαρίου ο ΠΑΟ, στο ΟΑΚΑ, για την 5η αγωνιστική του Ε' ομίλου.