Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Πανιώνιο κι «έχασε» τον Λάσμε

Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 90-65 του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1. Πέμπτη νίκη σε έξι αγώνες στο πρωτάθλημα για τους πράσινους, αγωνία για τον Στεφάν Λάσμε, ο οποίος τραυματίστηκε στο γόνατο του αριστερού ποδιού.

Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη

της αναμέτρησης όπως γράφει το sport.gr στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (15-16, 8').

Στα τελευταία δύο λεπτά, ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του και με τους Γκιστ, Παππά και Λάσμε, έτρεξε σερί 7-0 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +6 (22-16).

Με τρεις πόντους του Λάσμε, οι πράσινοι ξέφυγαν με +9 (25-16) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου (11'), αλλά σε εκείνο το σημείο οι κυανέρυθροι βελτίωσαν την άμυνα τους και με τους Σαλούστρο, Κυρίτση και Καββαδά, απάντησαν με ένα δικό τους 7-0 και μείωσαν στο καλάθι (23-25), στο 14'.

Με τρίποντο του Μίλμπουρν, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο (26-27), αλλά με τους Γκιστ και Ούκιτς, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 και ξέφυγαν με +7 (33-26), στο 16'.

Με καλάθι του Γιάνκοβιτς, η ομάδα του Πεδουλάκη αύξησε την διαφορά της στο +8 (39-31), αλλά με τους Κάρτερ και Μίλμπουρν, το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου απάντησε με επιμέρους σκορ 5-1 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -4 (36-40).

Παρά τις προσπάθειες των Μπράμου, Λάσμε και Διαμαντίδη για τον Παναθηναϊκό, ο Πανιώνιος έβρισκε τις απαντήσεις με τους Κάρτερ, Μίλμπουρν, ΜακΚόλουμ και διατηρούσε την επαφή του με το σκορ (47-43, 23').

Σε εκείνο το σημείο, ο Στεφάν Λάσμε τραυματίστηκε στο γόνατο του αριστερού ποδιού και αποχώρησε από το παρκέ.

Παρά το σοκ από τον τραυματισμό του γκαμπονέζου, οι πράσινοι βρήκαν γρήγορα τα πατήματα τους, βελτίωσαν αισθητά την αμυντική τους λειτουργία και με τους Γκιστ, Ματσιούλις, Διαμαντίδη και Ούκιτς, έκαναν επιμέρους σκορ 15-2, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +17 (62-45, 29').

Με καλάθι του εξαιρετικού Γκιστ, το Τριφύλλι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με +18 (64-46), δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και με τους Κάρτερ, ΜακΚόλουμ και Σαλούστρο, έκανε επιμέρους σκορ 15-10 και μείωσε στους 13 (61-74), στο 35'.

Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός... ξύπνησε, βελτιώθηκε αμυντικά και τελείωσε την αναμέτρηση.

Οι Κάρι και Μαυροκεφαλίδης ανέλαβαν δράση στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να απαντούν με επιμέρους σκορ 16-4 και να επικρατούν με το τελικό 90-65.

Γκιστ (17 π.), Ματσιούλις (14 π.), Λάσμε (13 π.), Κάρι (10 π.) και Μαυροκεφαλίδης (10 π.), οι καλύτεροι για την ομάδα του Πεδουλάκη.

ΜακΚόλουμ (16 π.), Κάρτερ (12 π.), Σαλούστρος (9 π.) και Μίλμπουρν (8 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 18-20, 24-10, 26-19.