Μια παθιασμένη Μίλαν υπέταξε τη φλύαρη Μπαρτσελόνα με το «καθαρό» 2-0

Μεγάλους μπελάδες στην (θεωρητικά) καλύτερη ομάδα του κόσμου, ισπανική Μπαρτσελόνα, προκάλεσε η ιταλική Μίλαν, η οποία επικράτησε εντός έδρας της αντιπάλου της με σκορ 2-0, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα μεταξύ των δύο συλλόγων για το Champions League.

Μετά την καθαρή νίκη της, η Μίλαν μπήκε σε θέση «οδηγού» αναφορικά με την υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με πάθος και με σκληρή αμυντική

διάταξη κόντρα στους σπουδαίους αντιπάλους τους, οι οποίοι είχαν την κατοχή μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως ήταν φλύαροι και επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Μπόατενγκ στο 58ο λεπτό και ο Μουντάρι στο 81ο.

Στο άλλο παιχνίδι της Τετάρτης για το Champions League, Γαλατασαράι και Σάλκε άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς στην Τουρκία, καθώς το τελικό σκορ ήταν 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Γιλμάζ αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.