Μεγάλη επιτυχία του ελληνικού αθλητισμού – Δεύτερη στην Ευρώπη η Στεφανίδη

Attikipress.gr |Ηλεκτρονική ενημέρωση.

Η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο επί κοντώ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ζυρίχης. Η πτυχιούχος νευροψυχολόγος πέρασε τα 4,60μ. και χάρισε στην ελληνική αποστολή το πρώτο της μετάλλιο. Είναι το 20ο μετάλλιο της Ελλάδας στην ιστορία των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων.

Η κάτοχος της κορυφαίας επίδοσης φέτος στην Ευρώπη με 4,71μ. έχασε το χρυσό μετάλλιο στην τελευταία προσπάθεια. Το κρατούσε στα χέρια όταν είδε τη Ρωσίδα Ανζχέλικα

να κάνει το τελευταίο άλμα στα 4,65μ. με τον πήχη να μένει στη θέση του.

Η Στεφανίδη που προπονείται στο πανεπιστήμιο της Αριζόνα υπό τις οδηγίες του χρυσού Ολυμπιονίκη του Σίδνεϊ, Αμερικανού Νικ Χάισονγκ έδωσε τον τόνο στον τελικό του Λέτζιγκρουντ με επιτυχημένες προσπάθειες στα 4,45μ με την πρώτη, στα 4,55μ με τη δεύτερη και στα 4,60μ. επίσης με την τρίτη, είχε ένα καλό δεύτερο άλμα στα 4,65μ.

Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Ρωσίδα Ανζέλικα Ζουκ-Κράσνοβα επίσης με 4,60μ. αφήνοντας εκτός μεταλλίων την κάτοχο της κορυφαίας επίδοσης φέτος στην Ευρώπη, Γερμανίδα Λίζα Ράιζιχ.

Η δεύτερη Ελληνίδα του τελικού, η Νικόλ Κυριακοπούλου, βρέθηκε στην 7η θέση με μόλις 4,35μ. Είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 4,45μ. Η “χάλκινη” πρωταθλήτρια Ευρώπης πριν από δύο χρόνια είχε μια δύσκολη χρονιά με τον τραυματισμό της στο Μάντσεστερ και την αλλαγή που χρειάστηκε να κάνει με τα κοντάρια.