Λίγο έλειψε

Λίγο έλειψε χθες να κάνει την «επική» ανατροπή η Άρσεναλ στο «Emirates» απέναντι στη Μίλαν, με τους Λονδρέζους να επικρατούν με 3-0, αλλά να χάνουν την πρόκριση στους «8» του Champions League, μετά την ήττα στο Μιλάνο με 4-0.

Οι «Κανονιέρηδες» πριν το ματς ήλπιζαν σε ένα θαύμα, καθώς το 4-0 του πρώτου παιχνιδιού δεν τους άφηνε πολλά περιθώρια. Κι όμως δεν τα παράτησαν στιγμή, αγγίζοντας τη μεγάλη ανατροπή, με το σκορ του ημιχρόνου να κλείνει στο 3-0 υπέρ τους ( Κοσιελνί 7’, Ροζίτσκι 26’, Φαν

Πέρσι 42’).

Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν η Άρσεναλ, με τους παίκτες της Μίλαν να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση, αλλά τόσο η κούραση όσο και οι χαμένες ευκαιρίες άφησε στο τέλος στην ομάδα του Βενγκέρ μία γλυκόπικρη γεύση.

Από την άλλη μεριά οι «ροσονέρι», οι οποίοι θα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα όσα έγιναν στο «Emirates», προκρίθηκαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης έπειτα από τέσσερα χρόνια.