Η Μπαρτσελόνα «πάτησε» τη Σίτι (βίντεο)

Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ είναι η Μπαρτσελόνα μετά το χθεσινό 0-2 μέσα στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι.

Η «Μπάρτσα» άνοιξε το σκορ με γκολ από πέναλτι του Μέσι στο 54ο λεπτό και πρόσθεσε άλλο ένα από τον Ντάνι Άλβες στο 90’, υποχρεώνοντας σε καθοριστική ήττα το συγκρότημα του Μανουέλ Πελεγκρίνι, πρώτος στόχος του οποίου ήταν να μη δεχθεί γκολ.

Η φάση που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 53ο λεπτό: ο Μέσι έφυγε στην «πλάτη» του Ντεμικέλις, ο οποίος τον ανέτρεψε ενώ έβγαινε τετ-α-τετ με τον Χαρτ. Αποβολή και πέναλτι από τον Σουηδό Γιόνας Έρικσον, αν και η παράβαση είχε σημειωθεί -οριακά- εκτός περιοχής!

Αυτό δεν υπέπεσε στην αντίληψη του διαιτητή, ο οποίος έδειξε την άσπρη βούλα και ο Λίο Μέσι έγραψε το 0-1 πετυχαίνοντας το 66ο γκολ του στο Τσάμπιονς Λιγκ (έχει πλέον 5 λιγότερα από τον πρώτο σκόρερ της Ιστορίας, Ραούλ).