Φιλική νίκη του Ολυμπιακού στην Κηφισιά με 73-68

Φιλική νίκη επί της Κηφισιάς με 73-68 πέτυχε ο Ολυμπιακός, σε αγώνα που έγινε στην έδρα της ομάδας των βορείων προαστίων. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ καλοί, έχοντας κορυφαίο τον Γιανγκ που πέτυχε 15 πόντους, ενώ στο παιχνίδι αυτό επανεμφανίστηκε και ο Παπαπέτρου που έχει ξεπεράσει πλήρως τον σοβαρό τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε. Αντίθετα εκτός του παιχνιδιού έμεινε ο Αγραβάνης που έχει υποστεί ένα διάστρεμμα.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν εξαιρετικοί για τρία δεκάλεπτα.

Ειδικά στην άμυνα έπαιξαν πολύ καλά, κρατώντας την γηπεδούχο ομάδα στους 38 πόντους μετά από 30 λεπτά. Ο Έλληνας τεχνικός των πρωταθλητών Ελλάδος είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει στο παιχνίδι αυτό σχήματα και πρόσωπα και να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του.

Από την άλλη πλευρά η Κηφισιά προσπάθησε και κατάφερε το τελευταίο δεκάλεπτο να μαζέψει τη διαφορά, ενώ και ο Παπαθεοδώρου είχε την δυνατότητα σε ένα πολύ καλό τεστ για την ομάδα του να δοκιμάσει διάφορα πράγματα.

Δεκάλεπτα: 10-16, 25-38, 38-50, 68-73.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 8, Γκίκας, Διαμαντάκος 4, Πόποβιτς 9 (1), Δρακάκης, Κασελάκης 19 (4), Χρυσικόπουλος, Στίγκερς 11 (2), Χογκ 8, Φρέιζερ 9 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 15 (5ριμπ, 4κλεψ), Χάντερ 10 (4ριμπ, 1ασ, 1κλεψ, 1κοψ), Παπαπέτρου 8 (2τριπ, 5ριμπ, 2ασ, 1κλεψ, 1κοψ), Στρόμπερι 12 (4ριμπ, 2ασ, 1κλεψ), Τσαϊρέλης 10 (1ριμπ, 2ασ), Τολιόπουλος 5 (1τριπ, 1ριμπ, 1ασ), Μουράτος, Καλλές, Καλογιαννίδης, Καββαδάς 3 (1ριμπ), Καλαμπόκης 3 (1), Αθηναίου 7 (3ριμπ, 2ασ).