Εθνική: Ζορίστηκε αλλά κέρδισε (97-90) τη Λετονία και πάει Προολυμπιακό Τουρνουά

Αφού έφτανε να χάνει μέχρι και 17 πόντους(!) στα μέσα του γ’ δεκαλέπτου, η Εθνική ομάδα μπάσκετ σοβαρεύτηκε και παίζοντας ορθολογικό μπάσκετ επικράτησε της Λετονίας με 96-90 και εξασφαλίζει, όπως φαίνεται την 5η θέση στο Ευρωμπάσκετ, που της επιτρέπει να παίξει στο Προολυμπιακό Τουρνουά του χρόνου για τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η

άμυνα πήγε… περίπατο για την Εθνική, που μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, σαφώς επηρεασμένη από το αποτέλεσμα με την Ισπανία, και βρέθηκε να χάνει με 17-24 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάει στο ημίχρονο ακολουθώντας τους Λετονούς, που προηγούνταν με 7 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο και με το φάσμα της ήττας να απλώνεται στην Εθνική ομάδα, αφού έχανε με 39-56, πάτησε το διακόπτη και με μπροστάρηδες τους Μπουρούση, Καλάθη, Αντετοκούνμπο και Σπανούλη γύρισε το ματς και εν τέλει το πήρε, αφού προηγήθηκε σε κάποιο σημείο του δ’ δεκαλέπτου ακόμη και με 11 πόντους.