Εύκολα έχασε ο Παναθηναϊκός από τη Φενέρμπαχτσε

Με σκορ 73-64 ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενέρμπαχτσε, πραγματοποιώντας μία μέτρια έως κακή εμφάνιση, στο πλαίσιο του Α' ομίλου της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ και σε καμία στιγμή του αγώνα δεν φάνηκε να διεκδικούν τη νίκη, κόντρα σε μία ανώτερη Φενέρ.

Ουσιαστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, καθώς στο

δεύτερο δεκάλεπτο, η Φενέρ ξέφυγε, φτιάχνοντας σιγά-σιγά μία διαφορά ασφαλείας. Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε εύκολους πόντους στην άμυνά του, ενώ είχε πολύ κακές επιλογές (και σωρεία λαθών) στην επίθεση.

Συμπερασματικά, η ομάδα του Παναθηναϊκού είναι νέα και «χτίζεται» ακόμη, οπότε είναι δικαιολογημένα τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του. Ωστόσο, φαίνεται πως όταν ο Διαμαντίδης δεν είναι καλά (έκανε ένεση για να αγωνιστεί), η ομάδα «ψάχνεται» καθώς λείπει ο ηγέτης που θα την οδηγήσει εκ του ασφαλούς στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-29, 58-41, 73-64

Φενέρμπαχτσε: ΜακΚάλεμπ 13(1), Ονάν 4, Σάτο 7, Μπρέμερ 8(2), Άντερσεν 2, Σαβάς 3, Μπατίστ 6, Καραμάν 12(2τρ, 7ρ), Μπογκντάνοβιτς 13(4/7τρ), Πρέλντζιτς 5

Παναθηναϊκός: Μπράμος, Πάνκο 9(5ρ), Μασιούλις 14(1τρ, 10ρ), Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 11(3), Λάσμε 7(8ρ), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 12(2τρ, 6λ), Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σχορτσανίτης 7(7/10β, 7ρ, 4ασ)