Χιρόνα – Σεβίλλη: Ανατροπή με στυλ για την ομάδα του Μίτσελ

Γράφει ο Κωνσταντίνος ΚαραμάνογλουΤελειόφοιτος Sport Management

Χθες (21/1) η Χιρόνα υποδέχτηκε την Σεβίλλη για την 21η αγωνιστική της Laliga στο Εστάντιο Μουνισιπάλ ντε Μοντιλίβι. Η γηπεδούχοι φέτος έχει κάνει μια εντυπωσιακή σεζόν και το απέδειξε και στο χθεσινό αγώνα που επικράτησε με 5-1.

Ο αγώνας

Η Σεβίλλη προηγήθηκαν στο σκορ με τον Ρομέρο στο 10ο λεπτό, ωστόσο η ομάδα του Μίτσελ έφερε το ματς τούμπα με τον εντυπωσιακό Ντόβμπικ. Ο Ουκρανός φορ έκανε χατ-τρικ

σε έξι λεπτά και έφερε το ματς στην ανατροπή. Συγκεκριμένα στο 13ο, 15ο και 19ο λεπτό κάνοντας το 3-1.

Στην συνέχεια η Χιρόνα είχε ευκαιρία να το αυξήσει και άλλο το σκορ, στο 37ο λεπτό με  το Πορτό να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και να χάνει την ευκαιρία για να πετύχει τέταρτο γκολ, με το 3-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με μια αλλαγή της Σεβίλλη στο 46ο λεπτό με το Μπάτε να βγαίνει και να μπαίνει ο Μαρκάο για την ενύσχιση της άμυνας. Όμως η Χιρόνα βρήκε ξανά τέρμα με τον Τσιγκάνκοφ στο 56ο λεπτό με τον σκορ να ανεβαίνει στο 4-1. Το κερασάκι στην τούρτα το έκανε ο Κριστιάν Στουάνι πηγαίνοντας τον δείκτη του σκορ στο 5-1 στο 89ο λεπτό.