Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Οι Πειραιώτες προσπάθησαν, όμως, δεν κατάφεραν να πάρουν το διπλό

Γράφει ο Κωνσταντίνος ΚαραμάνογλουΤελειόφοιτος Sport Management

Χθες (10/1) ο Ολυμπιακός δέχτηκε την ήττα από την Μπαρτσελόνα για την 20η αγωνιστική της EuroLeague στο Παλάου Μπλαουγκράνα της Βαρκελώνης με σκορ 86-78. Η απουσία της τελευταίας στιγμής, αυτή του Νίκολας Λαπροβίτολα, αποδείχθηκε πως δεν ήταν ικανή να γονατίσει τη ισπανική ομάδα.

Ο αγώνας

Με την κλασική του πεντάδα (Γουόκαπ,

Κάναν, Παπανικολάου, Πίτερς, Φαλ) άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που δεν είχε τρόπο για να φρενάρει τον Τζαμπάρι Πάρκερ. Ο Αμερικανός έβαλε 11 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές) για το 16-7, όμως οι Πειραιώτες έμειναν στο πλάνο τους, δεν τρόμαξαν και με καλάθι-φάουλ του Κάναν και τρίποντο του Πίτερς μείωσαν στους τρεις (23-20) προς το τέλος της περιόδου.

Ο Μπαρτζώκας άνοιξε τη δεύτερη με Γουίλιαμς-Γκος, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Σίκμα, Μιλουτίνοβ, όμως η ομάδα του δεν είχε ρυθμό στην επίθεση. Και όμως έμεινε κοντά, κέρδισε χρόνο, μείωσε στο καλάθι (38-36) με τρίποντο του Μπραζντέικις στο 18′ και πέρασε και μπροστά (41-40) με γκολ-φάουλ του Λιθουανού που ήταν ο 11ος παίκτης στο ροτέισον. Το 44-41 του ημιχρόνου δεν ήταν ιδανικό, ήταν όμως καλό για τη διαχείριση που έκανε ο προπονητής των ερυθρόλευκων.

2ο μέρος

Με τον Σατοράνσκι να οργανώνει άψογα, η Μπαρτσελόνα πήγε στο +11 (58-47) νωρίς στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Πήγε και στο +15 (69-54) με τον Μπίλι Ερνανγκόμεθ να κάνει θραύση στην επίθεση, πριν ξυπνήσει ο Ολυμπιακός με τον Γουίλιαμς-Γκος στην πεντάδα αντί του Γουόκαπ. Στο φινάλε της τρίτης οι ερυθρόλευκοι είχαν δεχθεί 31 πόντους σε δέκα λεπτά, όμως ο Πίτερς κι ο Γουίλιαμς-Γκος ήταν σπουδαίοι στο ξεκίνημα της τέταρτης για να μαζέψουν τη διαφορά στους επτά (77-70 στο 33′).

Ο Μπαρτζώκας πήγε στην τέταρτη με τον ΜακΚίσικ να ορμάει στη ρακέτα των γηπεδούχων, ο Κάναν μείωσε στην κατοχή (79-76) με βολή τεχνικής στο 36′, όμως στο επόμενο δίλεπτο η μία ομάδα έδινε το ματς στην άλλη και καμία δεν ήθελε να το πάρει. Ο Πίτερς είχε ένα έρμπολ και ένα πάρα πολύ άσχημα εκτελεσμένο τρίποντο, πριν ο Κάλινιτς σκοράρει για το 83-78 και η Μπάρτσα πάρει και την κατοχή καθώς ο Μπίλι Ερνανγκόμεθ κέρδισε φάουλ στην ίδια φάση. Ο Σατοράνσκι έβαλε το τρίποντο και τέλος.

Ο MVP

Ο Τζαμπάρι Πάρκερ έβαλε τις βάσεις, ο Μπίλι Ερνανγκόμεθ άνοιξε τη διαφορά. Ο Αμερικανός σκόραρε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν σαρωτικός στο ξεκίνημα του τρίτου, ο Ισπανός τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι, ήταν σούπερ αποτελεσματικός και καθοριστικός στην έκβαση της αναμέτρησης. Στους 21 σταμάτησε ο Πάρκερ που έκανε ρεκόρ καριέρας στη EuroLeague, στους 16 σταμάτησε ο Ερνανγκόμεθ σε 21:53.

Οι δηλώσεις του Μπαρτζώκα

“Πάντα είναι δύσκολος ο αγώνας κόντρα στην Μπαρτσελόνα», τόνισε ο προπονητής των «ερυθρολεύκων», Γιώργος Μπαρτζώκας. «Απόψε απλά χρειαζόμασταν κάτι περισσότερο. Θεωρώ πως δεν παίξαμε βάσει της ποιότητάς μας. Παίξαμε ένα επίπεδο κάτω. Χρειαζόμασταν περισσότερους παίκτες σε καλή βραδιά απόψε για να κερδίσουμε. Παρότι υπάρχει πολύ ταλέντο και καταφέραμε 3-4 φορές να ισορροπήσουμε το παιχνίδι, βρεθήκαμε τρεις πόντους πίσω, χάσαμε όλα τα κρίσιμα σουτ.

Εκείνα τα σουτ που θα έβαζαν πίεση στην Μπαρτσελόνα. Τα χάσαμε όλα και για αυτό δεν αξίζαμε κάτι καλύτερο. Χρειαζόμασταν κάποια μεγάλα σουτ όπως είπε, όμως, πιο πολύ χρειαζόμασταν να ήμασταν πιο συμπαγείς στην άμυνα από το πρώτο λεπτό και όχι μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Επίσης, δύο φορές η βασική μας πεντάδα, στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο, έπαιξε χωρίς συγκέντρωση και καλή εκτέλεση, κάναμε αβίαστα λάθη, δεν κάναμε φάουλ να αποφύγουμε εύκολα λέι απ και για αυτό χάσαμε το παιχνίδι”.

Οι δηλώσεις του προπονητή του Ολυμπιακού, Γ.Μπαρτζώκα, μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα #OlympiacosBC #EveryGameMatters #WeAreOlympiacos #TogetherWeFight #BAROLYhttps://t.co/VyS4Hh30sZ

OLYMPIACOS BC (@Olympiacos_BC) January 10, 2024

Η βαθμολογία

Με την χθεσινή ήττα του Ολυμπιακού, οι Πειραιώτες έφυγαν από την 6αδα με 11 νίκες και 9 ήττες ισοβαθμόντας με το Μονακό, ενώ η Μπαρτσελόνα σταθερά στην 2η θέση με 14 νίκες και 6 ήττες. Αναλυτικά η βαθμολογία είναι η εξής:

Ο άλλος χθεσινός αγώνας:

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Βίρτους Μπολόνια (95-78)

Οι αποψινοί αγώνες στις 11/1:

Φενερμπαχτσέ – Μπάγερν (19:45)

Παναθηναϊκός – Μονακό (21:15)

Μιλάνο – Ερυθρός Αστέρας (21:30)

Ρεάλ Μαδρίτης – Βαλένθια (21:45)

Final Barcelona – #OlympiacosBC 86-78 (40′) #EveryGameMatters #WeAreOlympiacos #TogetherWeFight #BAROLY pic.twitter.com/JeFUisAdGD