Έσπασε την ισπανική κατάρα η Εθνική! Ελλάδα-Ισπανία 79-75 και θεμέλια πρόκρισης [εικόνες]!

Η Εθνική ομάδα έκανε το τέλειο παιχνίδι απέναντι στον κακό της δαίμονα και με 79-75 έσπασε μια κατάρα 15 ετών. Κάθε παίχτης που μπήκε στο παρκέ, αλλά και όσοι δεν έπαιξαν στιγμή, κατέθεσαν και την ψυχή τους μέσα στο παρκέ.

Η ανομβρία απέναντι στους Ίβηρες κάποτε έπρεπε να σπάσει. Και έγινε την κατάλληλη στιγμή. Εκεί που η Εθνική έπαιζε ασθμαίνοντας, η Ισπανία αποτέλεσε τον ιδανικό αντίπαλο για την υπέρβαση. Μια εμφατική νίκη με 79-75 που αναπτερώνει τις ελπίδες της Εθνικής και τη φέρνει κοντά στην πρόκριση, αρκεί να κερδίσει Κροατία και Σλοβενία,

ώστε να μην εξαρτάται από άλλα αποτελέσματα.

Α’ δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Εθνική να προσπαθεί να κρατήσει μακριά απ’ το καλάθι το Γκασόλ και γι’ αυτό επελέγη ο Καββαδάς, ο οποίος με το δυνατό του κορμί θα μπορούσε να αντέξει στους κραδασμούς της επαφής με τον σούπερσταρ των Ισπανών. Το deny στον σέντερ των Γκρίζλις τον ανάγκαζε να ανεβαίνει ψηλά στη ρακέτα. Η εξαιρετική του τεχνική και αντίληψη δεν τον εμπόδισε να βγάλει εξαιρετικές ασίστ και να μοιράζει το παιχνίδι. Έτσι, η άμυνα ενώ τα πήγαινε περίφημα πάνω του, έτρωγε πολλούς πόντους από την περιφέρεια. Κάπως έτσι φτάσαμε από το 10-14 να γίνει ένα σερί 12-4 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με εκφραστή το Ρούντι Φερνάντεζ και να κλείσει η περίοδος στο -12 (14-26), με την Εθνική να έχει εκνευριστική αστοχία στις βολές.

Β’ δεκάλεπτο

Η είσοδος του Μπράμος και η ταυτόχρονη παρουσία των καλών αμυντικά Σλούκα και Ζήση σε συνδυασμό με την απουσία του Γκασόλ, που συμπλήρωσε νωρίς 3 φάουλ κι έμεινε στον πάγκο, έκανε πιο λειτουργική την άμυνα. Ρόλαρε και η επίθεση με αρκετά εύστοχα τρίποντα και πολλές καλές άμυνες, προσωπικές και ομαδικές. Κάπου εκεί πήρε μπρος και ο Σπανούλης που σκόραρε 8 πόντους και με το τρίποντο του Καϊμακόγλου η ομάδα προηγήθηκε με 40-34. Ο τραυματισμός του Ζήση επισκίασε το τρομερό σερί 24-8 που έτρεχε η Εθνική, αλλά παρέμεινε σε θέση προπορευόμενου μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (41-38).

Γ’ δεκάλεπτο

Η Ισπανία μπήκε φουριόζα και με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε 43-41. Η Ελλάδα έβγαλε αρκετές άμυνες και κλεψίματα στην αρχή της περιόδου, αντιμετώπιζε όμως πρόβλημα με το σκορ, αφού έμεινε για 5 περίπου λεπτά άποντη. Ο Πρίντεζης έσπασε την αστοχία με το γνωστό του τρόπο για το 43-43. Κάπου εκεί η παρουσία του Μαρκ Γκασόλ έφτασε την άμυνα της ομάδας στα όριά της, με συνέπεια να κουραστεί και να χάσει τα ριμπάουντ και να δώσει 2ες και 3ες επιθέσεις. Οι καλές και ασφυκτικές άμυνες συνεχίστηκαν ως το τέλος του δεκαλέπτου. Χαρακτηριστικό είναι ότι το επί μέρους σκορ ήταν 3-8 στα πρώτα 6 και 30’’. Ο Μαρκ Γκασόλ κατάφερε να μην κάνει φάουλ και να προκαλέσει ζημιά με σκοράρισμα 11 συνεχόμενων πόντων. Ο Πρίντεζης για την Εθνική ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων με 7 πόντους σε αυτή την περίοδο. Το σκορ έκλεισε στο 52-57 με την άμυνα, όπως είπαμε, να είναι πολύ καλή παρά τους 19 πόντους παθητικό.

Δ’ δεκάλεπτο

Η αυτοθυσία από ελληνικής πλευράς, οι σπουδαίες άμυνες, τα μεγάλα σουτ που έλειψαν τόσο και οι βολές που μπήκαν σχεδόν όλες ήταν τα στοιχεία αυτής της περιόδου. Η Εθνική απέδειξε την ποιότητα της ανατρέποντας ξανά μια διαφορά 8 πόντων (52-60). Τα μεγάλα σουτ των Καϊμακόγλου και Μπράμου έφεραν την Εθνική να προηγείται με 7 1' πριν το τέλος (75-68). Κάπου εκεί οι Ισπανοί άρχισαν τα φάουλ με το Σπανούλη να έχει 4/4. Το άστοχο τρίποντο του Μουμπρού προσυπέγραψε αυτή την τεράστια νίκη με 79-75!

MVP: Είναι δύσκολο να επιλέξεις κάποιον, καθώς όλοι επιτέλεσαν το ρόλο τους στο έπακρο και έκαναν και υπερβάσεις. Ο Βασίλης Σπανούλης απέδειξε γιατί είναι ο ηγέτης της ομάδας, παρά την κάκιστη πρώτη περίοδο, αφού πέτυχε 16π. και μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι, ειδικά στην τελευταία κρίσιμη περίοδο. Ο Μπουρούσης έφτυσε αίμα κάτω από τις δύο ρακέτες και παρά τους 19 πόντους του Γκασόλ, τον χτύπησε στις αδυναμίες του και έπαιξε με αυταπάρνηση. Ο Καϊμακόγλου πέτυχε μεγάλα σουτ σε σημεία κρίσιμα και ο Μπράμος που σε όλο το ματς έβγαλε αμυνάρες, εκτέλεσε τους "Φούριας Ρόχας" με 2 φαρμακερά σουτ. Γενικά, όλοι τους στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων απέναντι σε μια καλύτερη ομάδα με τους δύο παιχταράδες, Φερνάντεζ και Γκασόλ.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-38, 52-57, 79-75