Αποχαιρετά το 2014 με νίκη ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Κέρκυρα με 2-0 στη Λεωφόρο και διατήρησε την απόσταση των τεσσάρων βαθμών από τον Ολυμπιακό και των πέντε βαθμών από τον ΠΑΟΚ...

Οι «πράσινοι» έβαλαν από ένα γκολ

στο τέλος του κάθε ημιχρόνου, με τον Διαμαντή Χουχουμή να σκοράρει το δεύτερο τέρμα και να κάνει το καλύτερο ματς στον Παναθηναϊκό δημιουργώντας μάλιστα και αρκετές επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων, ενώ ο Καρέλης συνέχισε να σκοράρει.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, της κυκλοφορίας της μπάλας, όμως η Κέρκυρα μπορούσε και γινόταν απειλητική με τις κόντρα αντεπιθέσεις και σε αρκετές περιπτώσεις θα μπορούσε να κάνει την ζημιά στον Παναθηναϊκό και να του βάλει δύσκολα. Άλλωστε αυτή ήταν και η τακτική του Μιχάλη Γρηγορίου, να εκμεταλλευτεί στο έπακρον μια κόντρα και στη συνέχεια να κάνει τα πάντα έτσι ώστε να το διαφυλάξει.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια του ματς προσπάθησαν να αυξήσουν την πίεση τους και στο 45' έφτασαν στο γκολ με τον Καρέλη. Ο Πράνιτς επιχείρησε το σουτ, ο Καρέλης έβαλε την προβολή και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Σέτκους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κέρκυρα δεν παράτησε το παιχνίδι και από το ξεκίνημα της επανάληψης προσπάθησε να ισοφαρίσει το ματς. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας ανέκτησαν τον έλεγχο και με τον Χουχούμη να κάνει πράματα και θαύματα έφτασαν στο 2-0 με δικό του γκολ στο 85'.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Χουχούμης (88' Κλωναρίδης), Δώνης, Ζέκα, Ντίνας (83' Μπούι), Καρέλης (65' Λαγός), Πράνιτς, Πέτριτς

Κέρκυρα: Σέτκους, Βενέτης, Ζορμπάς (46' Κόντος), Ναγιάρ (76' Μπόρχα), Καϊκούτ, Γκόμες, Καρντόσο (53' λ.τ. Κρητικός), Μαρκόβσκι, Χαβίτο, Ντιμιτρόφσκι, Ζορντάο

The post Αποχαιρετά το 2014 με νίκη ο Παναθηναϊκός! appeared first on KoolNews.