Ανατροπή ο ΠΑΟΚ, δύσκολα ο Ατρόμητος

Ο ΠΑΟΚ έκανε τη μεγάλη ανατροπή και κατάφερε να επικρατήσει της Ραπίντ Βιέννης με 2-1, την ώρα που ο Ατρόμητος έμενε στο 1-1 με τη Νιούκαστλ.

Η ψυχή του ΠΑΟΚ φάνηκε στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης με τη Ραπίντ Βιέννης, καθώς -έστω και δύσκολα- κατάφερε να επικρατήσει της Ραπίντ με 2-1 στη Τούμπα και να βλέπει τον επαναληπτικό στη Βιέννη πολύ πιο αισιόδοξα. Από τη πλευρά του ο Ατρόμητος

έμεινε στο 1-1 με τη Νιούκαστλ και πλέον όλοι γνωρίζουν πως τα πράγματα θα είναι δύσκολα στον δεύτερο αγώνα στην Αγγλία.

Ο ΠΑΟΚ, λοιπόν, κατάφερε και πήγε κόντρα σε όλα και έφτασε στη μεγάλη νίκη. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 225′ με γκολ Άλαρ και έχασε με αποβολή τον Λαζάρ στο 74′, τα τέρματα των  Αθανασιάδη (69′) και  Κατσικά (83′) του χάρισαν μια μεγάλη νίκη.

Από την πλευρά του ο Ατρόμητος προσπάθησε να κάνει την έκπληξη, προηγήθηκε με τον Επστάιν  στο 24′, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Τέιλορ ισοφάρισε σε 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Ανζί-Αλκμάαρ 1-0

Νέφτσι Μπακού-ΑΠΟΕΛ 1-1

Τρόμσο-Παρτιζάν 3-2

Εκράνας-Στεάουα 0-2

Λέγκια-Ρόζενμποργκ 1-1

Σλόβαν Λίμπερετς-Ντνίπρο 2-2

Σερίφ Τίρασπολ-Μαρσέιγ 1-2

ΑΪΚ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-1