Break τίτλου – Ο Ολυμπιακός 69-64 τον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ

Οι «ερυθρόλευκοι» αποκόμισαν προβάδισμα για τον τίτλο στην Α1 μπάσκετ καθώς νίκησε τον Παναθηναϊκό στον τρίτο τελικό. Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τις λάθος επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις του αγώνα καθώς ήταν άστοχος στα μακρινά σουτ...

Ο Ολυμπιακός, έχοντας ως οδηγό το πρώτο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ, έκανε αντίστοιχο πρώτο δεκάλεπτο στον

τρίτο τελικό. Οι «ερυθρόλευκοι» με τα το 2-0, του Παναθηναϊκού, με το ποστάρισμα του Ματσιούλις στον Λοτζέσκι, δεν έχασε το προβάδισμα, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα στα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν εύστοχοι από την γραμμή των 6,75 και από την στιγμή που πήραν το προβάδισμα των εννέα πόντων, έριξαν το βάρος τους είτε σε παιχνίδι απομόνωσης του κοντού με τον ψηλό, είτε σε συνεργασίες κάτω από την ρακέτα. Παρόλα αυτά όμως, όταν υπήρχε η δυνατότητα της έξτρα πάσας, δοκίμαζαν σουτ τριών πόντων.

Ο Παναθηναϊκός είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα, αλλά πολλά περισσότερα στην επίθεση. Οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη, δεν είχαν κίνηση στην Περιφέρεια, οι ψηλοί δεν ήταν στην καλύτερή τους...βραδιά και τα drive των περιφερειακών δεν έβρισκαν τον στόχο. Ο μόνος που...διασώθηκε από την πλευρά του Παναθηναϊκού ήταν Δημήτρης Διαμαντίδης.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στο δεύτερο ημίχρονο δεν χρειάστηκε να αλλάξει κάτι απλά, τόσο ο ίδιος, όσο και οι παίκτες του τήρησαν το πλάνο. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός πίεσε, έφτασε στο -6, όμως με τρια τρίποντα των Λοτζέσκι, Μάτζαρη και Σπανούλη η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16, όπου ήταν και η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει προβλήματα στην επίθεση, αλλά δεν είχε ισορροπία στην άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι» εκδήλωνε επιθέσεις με τους τέσσερις από τους πέντε παίκτες να βρίσκονται στην περιφέρεια, με αποτέλεσμα να ανοίγει εύκολα η άμυνα του Τριφυλλιού.

Οι «πράσινοι» τα έδωσαν όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο , εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε συμπληρώσει από νωρίς τα πέντε ομαδικά, με τους παίκτες του Εξάστερου να πηγαίνει από νωρίς στις βολές και να πετυχαίνει εύκολους πόντους. Στα τελευταία δυο λεπτά οι πρωταθλητές Ελλάδας μείωσαν στο καλάθι. Στο τελευταίο λεπτό ο Διαμαντίδης έκανε λάθος επιλογή στην επίθεση και στην επόμενη φάση ο Σπανούλης ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους.

Ο Αλβέρτης, 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη θέλησε να βγάλει το ελεύθερο σουτ, όπερ και εγένετο, με τον Μάικ Μπράμος, ο οποίος αστόχησε και στη συνέχεια ο Μάρντι Κόλινς ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πίεσε μείωσε τη διαφορά στο καλάθι, ωστόσο ήταν άστοχος από την γραμμή του τριπόντου. Ο Ολυμπιακός κέρδισε για πρώτη φορά φέτος τον Παναθηναϊκό και έχει...match ball, για το πρωτάθλημα.