Τρίτος ο Τσακμάκης

Με την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο επιστρέφει ο Χρήστος Τσακμάκης από την Πράγα, όπου διεξήχθη η διεθνής ρεγκάτα κανόε καγιάκ σλάλομ. Ο Έλληνας αθλητής πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στον τελικό του μονού κανόε (C1) εξασφαλίζοντας μια θέση πάνω στο βάθρο με χρόνο 91.65. «Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοσή μου. Λόγω ενός προβλήματος άσθματος που είχα κατά τη διάρκεια του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στην Αγγλία έμεινα εκτός προπονήσεων δύο εβδομάδες κι αυτό με επηρέασε, αλλά τώρα ένιωθα πολύ καλύτερα και κατάφερα
να φέρω αυτή τη σημαντική επιτυχία», ήταν τα λόγια του 21χρονου αθλητή. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Τσέχος Γιέζεκ, ενώ στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Πολωνός Βοζ. Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχαν ο Γιάννης Μαντάς, ο οποίος κατέλαβε την 31η θέση (98.70) στα προκριματικά και ο Γρηγόρης Παπαθανάσης, που κατετάγη 40ος (111.48) επίσης στα προκριματικά. Στο μονό καγιάκ (Κ1) ο Μάριος Καλτσής κατέλαβε την 31η θέση (89.88) στα προκριματικά, ενώ ο Σταύρος Κωστούλας-Καρακατσάνης κ