Του πήρε αέρα και Κύπελλο!

Ο πεινασμένος Ολυμπιακός δάγκωνε από την αρχή και επιβραβεύτηκε σηκώνοντας ξανά το Κύπελλο επί του... άδειου Παναθηναϊκού! Τελικό 74-68 και 3-0 φέτος στις αιώνιες μάχες!   Έλειπε ο Σπανούλης, έλειπε κι ο Νεστέροβιτς, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε μόλις επιστρέψει από το θρίαμβο της Βαρκελώνης.. Ε και;;; Ο Ολυμπιακός ήταν
καλύτερος επί 4ο λεπτά και κατέκτησε πανάξια το Κύπελλο με repeat απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο. Ο Ολυμπιακός στο Ελληνικό και ο Παναθηναϊκός… στη Βαρκελώνη
Ο τελικός ξεκινά με τους δύο κουμπάρους να αντιμετωπίζουν αλλήλους σε αγώνα που κρίνει τίτλο για πρώτη φορά μετά το Final 4 του 2001 στο ΟΑΚΑ, με νικήτρια τότε την ΑΕΚ του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Ο Ομπράντοβιτς παρατάσσει πεντάδα… Βαρκελώνης με τους Καλάθη, Διαμαντίδη, Σάτο, Φώτση και Βουγιούκα με τον Ντούντα να «απαντά» με Τεόντοσιτς, Γκόρνττον, Παπανικολάου, Μαυροκεφαλίδη και Μπουρούση. Μετά από 3 λεπτά στο παρκέ, ο τυπικά φιλοξενούμενος Ολυμπιακός προηγείται με 7-4, με τον Μπουρούση να έχει πετύχει όλους(!) τους πόντους της ομάδας του, έχοντας παράλληλα φθείρει από νωρίς τους ψηλούς του Παναθηναϊκού, καθώς Φώτσης και Βουγιούκας έχουν από δύο φάουλ, ενώ ο Μάριτς έχει ένα. Στα μισά του δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έχει επιβάλει καθολικά το ρυθμό του, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να δείχνουν έλλειμμα συγκέντρωσης στην άμυνα και επιπολαιότητα στην επίθεση, που έχει ως αποτέλεσμα το 6-15 (επιμέρους σκορ 2-13), μέσα σε «ερυθρόλευκα» πανηγύρια. Ο Παναθηναϊκός απαντά με δικό του επιμέρους σκορ 9-2 και μειώνει σε 15-16, 2 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστή τον Μπατίστ (7 πόντοι) και όπλο την καλή άμυνα, όμως ο Ολυμπιακός καταφέρνει να κλείσει την 1η περίοδο με 17-22, με τον Χαλπερίν να σημειώνει 2 «μεγάλα» καλάθια, για το +5 του Ολυμπιακού. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 2/16 σουτ (2/14 δίποντα – 0/2 τρίποντα)! Εκπληκτική κυκλοφορία
Ο Ολυμπιακός συνεχίσει να κυκλοφορεί εκπληκτικά την μπάλα (3 ασίστ ο Χαλπερίν), και με τον Μαυροκεφαλίδη να φτάνει στους 9 πόντους, παίρνει προβάδισμα με 23-31, 4 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, αναγκάζοντας τον Ομπράντοβιτς να στο παρκέ τον Διαμαντίδη, βλέποντας τον Τέπιτς και τον Καλάθη να αποτυγχάνουν στην οργάνωση του παιχνιδιού, επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να τρέξει. Ο Παναθηναϊκός αποδεικνύει γιατί είναι η κορυφαία ομάδα της Ευρώπης, καθώς μέσα 3:30 λεπτά μετέτρεψε το 25-33 σε 37-35 (επιμέρους σκορ 12-2 με το -8 να γίνεται + 2) με τον Μπατίστ να φτάνει τους 12 πόντους και τον Καϊμακόγλου τους 6 (3/3 δίποντα, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), ενώ απομένει 1 λεπτό για το τέλος του ημιχρόνου. Ο Διαμαντίδης σκοράρει το πρώτο δίποντο (6 πόντοι, 1 κλέψιμο) στη λήξη του ημιχρόνου και ο Παναθηναϊκός παίρνει προβάδισμα με 39-37, μέσα σε χειροκροτήματα από τους περίπου 200 «πράσινους» φιλάθλους. Μετά από 20 λεπτά ο Παναθηναϊκός έχει σουτάρει μόλις 4 τρίποντα (1/4), αλλά ευστόχησε σε 9 από τα 13 δίποντα που επιχείρησε (είχε μόλις 2/14 στο πρώτο δεκάλεπτο), ενώ ο Ολυμπιακός έχει το εκπληκτικό 13/18 στα δ