Το τελευταίο δείγμα!

Το «πέρασαν» το τελευταίο (αξιόλογο) τεστ, πριν από το πολυαναμενόμενο «μπρα-ντε-φερ» τους στους τελικούς της Α1, οι δύο «αιώνιοι». Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός, νίκησαν εκτός έδρας Πανελλήνιο και Μαρούσι, αντίστοιχα και πήραν την στα χέρια τη «σκούπα» των ημιτελικών (2-0) ύστερα από δύο ματς που είχαν πολλά κοινά σημεία.Το φινάλε ίδιο. Τρίποντο στα 2’’ ο Νίκολας στην Κυψέλη, δίποντα στα 4’’ ο Κλέιζα στο Μαρούσι. Το σκορ παραπλήσιο. 75-73 ο Παναθηναϊκός, 73-72 ο Ολυμπιακός. Η διάρκεια ίδια: Ένα καλό ημίχρονο ο πρωταθλητής, το πρώτο του αγώνα της Τρίτης, ένα καλό ημίχρονο ο φιναλίστ της Ευρωλίγκα, το δεύτερο του ματς στον Άγιο Θωμά. Και φυσικά από ένα κακό ημίχρονο ο κάθε ένας τους… Υπήρχαν όμως και διαφορές. Μικρές, μεγάλες, σημαντικές. Στην Κυψέλη το ματς ήταν πιο σκληρό. Πιο ανταγωνιστικό, έπεφταν κορμιά από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό, ήταν αγώνας με χαρακτηριστικ