Το πρώτο βήμα Βελέζ και Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα

Η νοκ άουτ φάση του Κόπα Λιμπερταδόρες ξεκίνησε και η Βελέζ με την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού.Η Βελέζ έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Αουγκούστο Φερνάντες κατάφερε να βάλει τις βάσεις για την πρόκριση κερδίζοντας την Λίγκα Ντε Κίτο με 3-0. Ο Φερνάντες μέσα σε τρία λεπτά (8', 11') έδωσε προβάδισμα δύο γκολ
στην ομάδα του πριν ο Ντομίνγκες στο 54' ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στη συνέχεια η Λίγκα έμεινε με εννιά παίκτες και πλέον δύσκολα θα καταφέρει να αντιστρέψει το σκορ στον επαναληπτικό.

Στο άλλο παιχνίδι της Τρίτης η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα πέρασε μέσα από την Βραζιλία κερδίζοντας της Γκρέμιο με 2-1. Οι Χιλιανοί προηγήθηκαν με τον Πράτο στο 29ο λεπτό και απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα όταν οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες ελέω της αποβολής του Μπόργκες.

Παρόλα αυτά η Γκρέμιο κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ντάγκλας στο 59', αλλά ξανά ο Πράτο στο 74ο λεπτό έδωσε την σπουδαία νίκη στην ομάδα του.