Τίτλος... τέλος για Μαρσέιγ!

Η Μαρσέιγ έμεινε στο 2-2 με την Λοριάν στο «Μουστουάρ» και πλέον μόνο αν η Λιλ... αυτοκτονήσει θα μπορέσει να βρεθεί στην πρώτη θέση! Υποβιβάστηκε στη Λιγκ 2 η Λανς, που έμεινε στο 1-1 με τη Μονακό. Προβάδισμα με Ρεμί Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες στο «Μουστουάρ», με τη Μαρσέιγ να είναι καλύτερη στο πρώτο και την Λοριάν στο δεύτερο. Οι Μασσαλοί προηγήθηκαν με πολύ ωραία ενέργεια του Ρεμί στο 14’ και έχασαν και άλλες ευκαιρίες, προκειμένου να διευρύνουν το προβάδισμά τους, με μεγαλύτερη στιγμή
στο 24’. Ο Αγιού έκανε την κούρσα από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα, ο Ρεμί έκανε το πρώτο πλασέ, ο Καπόν απέκρουσε εκπληκτικά και στην εξέλιξη της φάσης ο Βαλμπουένα από το ύψος της μικρής περιοχής κατάφερε να στείλει την μπάλα ψηλά άουτ… Ο Καπόν όποτε χρειάστηκε δήλωσε «παρών» και ο Κριστιοάν Γκουρκούφ με τις αλλαγές του άλλαξε την εικόνα της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο. Εκπληκτική η Λοριάν στο δεύτερο ημίχρονο Οι «βακαλάοι» έφτασαν στην ισοφάριση στο 47’ με τον Κονέ, ο Ζουφρ, που πέρασε στο ημίχρονο στη θέση του Μπουριγιόν, έκανε ό,τι ήθελε από τα δεξιά και οι… Διόσκουροι Αμαλφιτάνο και Γκαμέιρο συνεργάστηκαν για ακόμη μία φορά, με τον δεύτερο να σκοράρει στο 79’, προλαβαίνοντας την έξοδο του Μανταντά, μετά από πάσα του πρώτου! Ο Γκαμέιρο έπιασε τον Μούσα Σόου στην πρώτη θέση των σκόρερ με 21 τέρματα, όμως ο Ζινιάκ δεν είχε πει την τελευταία λέξη και σκόραρε εναντίον της παλιάς του ομάδας στο 88’ με ωραίο πλασέ για το 2-2! Η Μαρσέιγ πίεσε για το γκολ στη συνέχεια και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 2’ των καθυστερήσεων, όταν ο Ρεμί γύρισε με το κεφάλι στον Σεϊρού, ο οποίος το μόνο που είχε να κάνει ήταν να τη στείλει στα δίχτυα. Μία ευκαιρία, ένα πρωτάθλημα! Ο Γάλλος μέσος, όμως, δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και ο Καπόν πρόλαβε να επιστρέψει στην εστία του και να μπλοκάρει την μπάλα πάνω στη γραμμή! Το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος, η Λοριάν μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά της από τη Σοσό στη μάχη της Ευρώπης, ενώ η Μαρσέιγ θα πρέπει σιγά-σιγά να αποβάλλει τις όποιες σκέψεις της για τον τίτλο… Η Λιλ θα πρέπει να κάνει δύο ήττες στους επόμενους τρεις αγώνες που έχει δώσει, προκειμένου να χάσει την πρώτη θέση, κάτι που μοιάζει απίθανο... Στη Λιγκ 2 η Λανς, μεγάλοι μπελάδες για Μονακό! Η Λανς ήθελε μόνο τη νίκη στο Πριγκιπάτο, προκειμένου να μην υποβιβαστεί, όμως δεν τα κατάφερε… Οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι δεν μπόρεσαν να δείξουν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης ότι άξιζαν τη νίκη, , βρέθηκαν πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, με τον Μουκάντζο να κάνει το 1-0 στο 14’ και το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις τις αναμέτρησης με τον Βαράν και να αποχαιρετήσουν την κατηγορία με ψηλά το κεφάλι… Από την άλλη πλευρά οι Μονεγάσκοι βρίσκονται και πάλι στη ζώνη του υποβιβασμού και τα πράγματα δείχνουν να παίρνουν άσχημη τροπή… Μεγάλη νίκη για Νανσί Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι με αμυντικούς προσανατολισμούς και οι φάσεις ήταν λιγοστές μπροστά στις δύο εστίες, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 34’ με τον Χατζί. Η φάση