ΤΙ ΔΗΛΩΣΑΝ ΚΑΑΝΕΝ - ΤΟΖΑ

Δίκαιη χαρακτήρισε τη νίκη της ομάδας του ο Τόν Κάανεν, στη διάσκεψη μετά τον αγώνα με την Άχνα. Ο Ολλανδός τεχνικός στάθηκε στην μεγάλη - όπως ανέφερε - προσπάθεια που έκανε η ομάδα του:«Η σημερινή νίκη ήρθε μετά από πολλή ενέργεια και προσπάθεια και αυτό σημαίνει πάρα πολλά. Σε γενικές γραμμές το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο, αφού χάσαμε πολλές ευκαιρίες. Για κάποιο λόγο που δεν ξέρω ξεκινήσαμε άσχημα τον αγώνα και δεχθήκαμε γκολ, αλλά μετά καταφέραμε να το
γυρίσουμε και να πάρουμε τη νίκη. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο με πολλά συναισθήματα. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου».Στην ατυχία και στην αποβολή του Πογιατζή απέδωσε την ήττα της ομάδας του ο Τόζα Σάμπουριτς:«Ήρθαμε στη Λάρνακα για να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα κόντρα σε μια καλή ομάδα και να αποδείξουμε ότι είμαστε καλή ομάδα. Η ΑΕΚ είναι πάρα πολύ καλή ομάδα, το καλοκαίρι μας έδωσε χαρά και της εύχομαι, όπως και στο ΑΠΟΕΛ να συνεχίσουν με επιτυχίες. Ξεκινήσαμε καλά τον αγώνα, προηγηθήκαμε στο ημίχρονο με 1-0 και αφού αντέξαμε την πίεση του αντιπάλου. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι. Είχαμε την πρωτοβουλία, ενώ ο αντίπαλος έπαιζε νευρικά. Μετά την κόκκινη κάρτα, η ΑΕΚ πίεσε και ήταν καλύτερη, σκόραρε δυο φορές και πήρε τη νίκη. Ήμασταν άτυχοι αφού θα μπορούσαμε να αποφύγουμε την ήττα στα τελευταία λεπτά. Είχαμε και δοκάρι με τον Ηλία. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες».Πηγή: www.kerkida.net