«Τάπωσε» τη Ρεάλ η Κίμκι

Χιτσκοκικό φινάλε εκτιλύχθηκε στο Novator Stadium, όπου Κίμκι, έκανε την έκλπληξη και υπέταξε την Ρεάλ Μαδρίτης στην παράταση με 84-81 για την πρώτη αγωνιστική του δ' ομίλου. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και με μπροστάρη των Κάρλος Καμπέθας, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, όλους από το 29' κι έπειτα(!), έφτασε στην ιστορική πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα. Ματς για γερά νεύρα έγινε στη Μόσχα όπου η τοπική Κίμκι σημείωσε μεγάλη νίκη απέναντι στη «Βασίλισσα», στην παρθενική της εμφάνιση στο θεσμό της Ευρωλίγκας. Η Κίμκι άρχισε πιο δυνατά στον αγώνα και πήρε από νωρίς προβάδισμα (17-14 στο 10'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παγίωσαν την διαφορά στούς 5-7 πόντους και το ημίχρονο τούς βρήκε μπροστά με 39-32. Η Ρε