Συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία...

Μετά από ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που βρήκε τη Λεβερκούζεν να ισοφαρίζει τη Μπάγερν στο τέλος του, οι δύο τεχνικοί αποφάσισαν μα μη ρισκάρουν στο δεύτερο ημίχρονο και συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία (1-1).Δεν άξιζε την ισοφάριση

Οι Βαυαροί ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και αφού το γκολ που αυτογκόλ του Φρίντριχ ακυρώθηκε στο 5’ ορθώς, διότι ο Σβαϊνστάιγκερ που επηρέαζε τη φάση ήταν καθαρά σε θέση οφσάιντ, ευτύχησαν να προηγηθούν με τέρμα του φορμαρισμένου Γκόμεζ στο 34’. Ο Κρόος έβγαλε πολύ ωραία σέντρα στο
δεύτερο δοκάρι και ο Γερμανός επιθετικός με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ.

Οι παίκτες της Λεβερκούζεν αδυνατούσαν να βρουν τις λύσεις προκειμένου να αντιδράσουν και ενώ όλα έδειχναν ότι η Μπάγερν θα είναι αυτή που προηγείται στο ημίχρονο, στο 46’ ο Πράνιτς ανέτρεψε εντός  περιοχής τον Σαμ και ο ρέφερι της αναμέτρησης καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο Βιδάλ δεν αστόχησε και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο καλύτερο σημείο, ακριβώς με την εκπνοή.