Στους «8» με ανατροπή η Βιγιαρεάλ!

21:41 6/1/2011 - Πηγή: Gazzetta
Μεγάλη ανατροπή σε βάρος της Βαλένθια έκανε η Βιγιαρεάλ, η οποία προκρίθηκε πανηγυρικά στους «8» του ισπανικού κυπέλλου. Οι Αμαρίγιος βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο 0-2 όμως το τελευταίο σφύριγμα τους βρήκε νικητές με 4-2.Τρένο πίσω από Μπαρτσελόνα και Ρεάλ στο πρωτάθλημα, εξαιρετικές επιδόσεις και στο Copa del Rey. Η Βιγιαρεάλ ήταν το φαβορί μετά το 0-0 στο πρώτο ματς με την Βαλένθια στο «Μεστάγια» και έπρεπε απλά να κερδίσει για να βρεθεί στους «8». Στο 23' του αγώνα είχαν πάψει να είναι τόσο απλά. Στο 5' ο Μπανέγα
και ο Σολδάδο είχαν σκοράρει και είχαν κάνει την υπόθεση πρόκριση να μην είναι τόσο απλή υπόθεση. Το 0-2 έμεινε μέχρι το ημίχρνο, όμως οι παίκτες του Χουαν Κάρλος Γκαρίδο έκαναν το θαύμα στην επανάληψη. Μέσα σε δύο λεπτά έκαναν το 2-2, με τον Καθόρλα στο 47' και τον Ρόσι στο 49' με πέναλτι, ενώ στο 63' ο Ρούμπεν ολοκλήρωσε την ανατροπή (3-2). Το κερασάκι στην τούρτα της πρόκρισης έβαλε ο Ιταλός επιθετικός με το δεύτερο προσωπικό του γκολ (4-2).