Στον τελικό η Φλαμένγκο

Η Φλαμένγκο κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Καμπεονάτο Καριόκα καθώς κέρδισε στα πέναλτι την Μποταφόγκο και αναμετράτε με την Μποαβίστα που έκανε την έκπληξη και πέταξε εκτός τελικού την πρωταθλήτρια Βραζιλίας, Φλουμινένσε.Η Φλαμένγκο κατάφερε κερδίζοντας την Μποταφόγκο στα πέναλτι να περάσει στον τελικό του Καμπεονάτο Καριόκα.Η Φλα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ στο 15’ με τον Ανγκελίμ, ωστόσο ο «Λόκο» Αμπρέου έφερε το ματς στα ίσια με γκολ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.Οι δυο
ομάδες στη συνέχεια δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους στο υπόλοιπο του ημιχρόνου ούτε στην παράταση και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.Εκεί οι παίκτες της Φλαμένγκο ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-1.Στον τελικό θα αντιμετωπίσουν την Μποαβίστα που απέκλεισε την Φλουμινένσε, απογοητεύοντας αυτούς που περίμεναν ένα κλασικό ντέρμπι «Φλα - Φλου» στον τελικό.Φλαμένγκο – Μποταφόγκο 3-1(15’ Ανγκελίμ – 49’ Αμπρέου)