Στο ίδιο... χάλι θεατές! (vids)

Η Παναχαϊκή γιόρταζε τη συμπλήρωση 120 χρόνων και η ΑΕΚ... βοήθησε με την εμφάνιση της να χαρούν το πάρτι στην Πάτρα, καθώς ηττήθηκε με 2-0. Ντεμπούτο για Βάργκας. Ότι η Ένωση θα είχε απουσίες στο ματς με την Παναχαϊκή λόγω εθνικών ομάδων ή τραυματισμών (όπως για παράδειγμα με τον Μπέλεκ) το ήξερε πολύ καλά ο Μανόλο Χιμένεθ. Παρ' όλα αυτά, όπως είναι λογικό, ο Ισπανός προπονητής περίμενε να δει από
τους παίκτες του να αποδίδουν καλά και να βγάζουν κάποια πράγματα στο γήπεδο. Ο αντίπαλος, στο κάτω-κάτω, ήταν μια ομάδα που φέτος ανέβηκε στη Β' Εθνική. Τα πράγματα, όμως, μόνο καλά δεν πήγαν για την ΑΕΚ και αυτό φάνηκε από την αρχή. Ο Ισπανός τεχνικός είχε κάτω από τα δοκάρια τον Κωνσταντόπουλο, αριστερό μπακ τον Καράμπελα, δεξιά τον Γεωργέα, στόπερ τους Χέλγκασον-Κάλα, στα χαφ τους Βάργκας-Κλωναρίδη, τον Λεονάρντο με τον Λαγό εξτρέμ και τον Κάρλος ως ελεύθερο πίσω από τον... σέντερ φορ Μπερνς. Δεν υπήρχε, άλλωστε, άλλος για να παίξει στην επίθεση... Από το ξεκίνημα, λοιπόν, φάνηκε ότι η Ένωση θα είχε προβλήματα καθώς στο πρώτο 15λεπτο ο Χέλγκασον είχε προλάβει να κάνει τρία λάθη και η Παναχαϊκή είχε κάνει ισάριθμες φάσεις. Την ίδια ώρα, η ΑΕΚ δυσκολευόταν πολύ να κάνει ευκαιρία καθώς μπορεί η μπάλα να έφτανε σχετικά εύκολα ως την αντίπαλη περιοχή, αλλά εκεί οι κιτρινόμαυροι δεν ήξεραν τι να την κάνουν και φυσικά δεν είχαν καμία επίθεση από την επίθεση, καθώς εκεί έπαιζε ο Μπερνς που μόνο σέντερ φορ δεν είναι. Αν υπήρχε κάτι θετικό για τους κιτρινόμαυρους αυτό είχε να κάνει με το γεγονός ότι οι Καράμπελας και Γεωργέας έδειχναν διάθεση να ανεβαίνουν από τα πλάγια, ενώ ο Βάργκας στο ντεμπούτο του ήταν αρκετά ορεξάτος στο χώρο του κέντρου, έπαιρνε την πρώτη πάσα από την άμυνα για να προωθήσει μπροστά την μπάλα και έμπαινε δυνατά στις φάσεις. Αυτό, βέβαια, από ένα σημείο κι έπειτα ήταν... υποχρεωτικό καθώς ο αγωνιστικός χώρος είχε γίνει πολύ βαρύς και δυσκόλευε τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Επειδή, όμως, αμφότερες οι ομάδες στο ίδιο τερέν έπαιζαν, για την ΑΕΚ δεν είναι δικαιολογία αυτό για το γεγονός ότι δεν έκανε καθαρή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, που έληξε χωρίς τέρματα. Αλλαγές, απογοήτευση και ήττα... Στην ανάπαυλα ο Χιμένεθ προχώρησε σε αλλαγές για την ΑΕΚ, με τους Αραμπατζή, Κοντοέ, Τσουκαλά, Γκερέιρο, Νικόλτση και Σιαλμά να παίρνουν τις θέσεις των Κωνσταντόπουλου, Καράμπελα, Γεωργέα, Βάργκας, Χοσέ Κάρλος και Λαγού αντίστοιχα. Το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου ήταν ιδανικό για την ορεξάτη Παναχαϊκή και κακό για την... κακή ΑΕΚ, καθώς ο Μιλοσέσκι με εκτέλεση φάουλ στο 47' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αραμπατζή για το 1-0! Με τον Χέλγκασον εκτός τόπου και χρόνου και την άμυνα της Ένωσης να παραπαίει, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να κάνουν το 2-0 αμέσως μετά, με φάουλ του Μιλοσέσκι ξανά, που βρήκε τον Ιωάννου και αυτός με προβολή από κοντά αστόχησε προ κενής εστίας. Ο Χιμένεθ αντικατέστησε αμέσως μετά τον Κάλα με τον νεαρό Βλάχο, τις αλλαγές άρχισε και η Παναχαϊκή και ο όποιος ρυθμός στο παιχνίδι χάθηκε, καθώς κάθε λεπτό που περνούσε γινόταν όλ