Στην κορυφή της Ευρώπης!

21:26 8/7/2011 - Πηγή: Gazzetta
Οι επιτυχίες ήρθαν μαζεμένες για την ελληνική ομάδα κολύμβησης στο Ευρωπαϊκό εφήβων/νεανίδων στο Βελιγράδι, με τον Παναγιώτη Σαμιλίδη και τον Ανδρέα Βαζαίο να ανεβαίνουν στο βάθρο των νικητών! Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης στα 50μ πρόσθιο, μια επιτυχία που πανηγύρισε συνοδεία πανελληνίου ρεκόρ στο αγώνισμα. Ο πρωταθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης κυριάρχησε στην κούρσα και με 27.89 ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου, καταρρίπτοντας παράλληλα το δικό του ρεκόρ με 28.00 που κατείχε από τους Βαλκανικούς Αγώνες τον περασμένο Μάριο. Στα προκριματικά ο 18χρονος αθλητής
μας είχε κάνει τον καλύτερο χρόνο με 28.49, ενώ και στα ημιτελικά ήταν πρώτος με 28.27, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί. Δεύτερος ήταν ο Γερμανός Φόλμερ (28.52) και τρίτος ο Ρώσος Ουτέκιν με (28.54). «Χάλκινος» ο Βαζαίος! Η πρώτη χρονικά επιτυχία για τα γαλανόλευκα χρώματα ήρθε από τον Ανδρέα Βαζαίο στα 200μ μικτή ατομική. Ο Έλληνας πρωταθλητής έδωσε μάχη με τους Βρετανούς Λόιντ και Γουάλας, τερματίζοντας τελικά τρίτος στην κούρσα με 2:02.51 και νέο πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων. Το προηγούμενο ήταν και πάλι δικό του με 2:03.29 από τις 25 Φεβρουαρίου, στο Χειμερινό Πρωτάθλημα στον Πειραιά. Πρώτος τερμάτισε ο Λόντι με 2:01.57, ενώ δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του Γουάλας με 2:02.41. Πρόκριση για Καρακαϊδό Στις άλλες κούρσες της 3ης ημέρας, ο Χάρης Καρακαϊδός εξασφάλισε την παρουσία του στον τελικό των 200μ ύπτιο με την Πέμπτη καλύτερη επίδοση των ημιτελικών 2:02.86, χρόνος που αποτελεί παράλληλα ατομικό ρεκόρ. Στα πρωινά προκριματικά είχε χρόνο 2:03.67. Επίσης, η Ελισάβετ Παντή και η Αννα Ντουντουνάκη, μετά από τις πρωινές προκρίσεις τους στους απογευματινούς ημιτελικούς των αγωνισμάτων τους, δεν μπόρεσαν να προκριθούν στον τελικό, κάτι που θεωρείτο πολύ δύσκολο, καθώς ήδη είχαν κάνει την υπέρβαση. Η Παντή στα 50μ. ύπτιο με 30.12 κατετάγη 14η, ενώ η Ντουντουνάκη στα 100μ. πεταλούδα με χρόνο 1.03.73 πήρε την 16η θέση.