Στη Μπορντό το ντέρμπι κορυφής

Το γκολ του Πλανίς στο 62ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό για την Μπορντό που επικράτησε με 1-0 της Μονακό στο ντέρμπι κορυφής του Σαμπιονά. Έχασε και άλλο έδαφος η Μαρσέιγ που παρότι έπαιζε για παραπάνω από 80 λεπτά με παίκτη περισσότερο, έμεινε στο 1-1 με την Τουλούζ. Νέα νίκη για την Οσέρ που κέρδισε με 2-1 τη Μονπελιέ, ενώ η Λιλ υποχρέωσε την Γκρενόμπλ στην 11η ήττα της σε ισάριθμα ματς! Την έκτη νίκη σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες πέτυχε η Μπορντό που χάρη σε ένα γκολ του Πλανίς στο 62' κέρδισε με 1-0 την Μονακό στο ντέρμπι κορυφής, με τους Μονεγάσκους να χάνουν έπειτα από τρία διαδοχικά τρίποντα. Νέα γκέλα για την Μαρσέιγ μέσα στο Βελοντρόμ, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Τουλούζ. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 8ο λεπτό λόγω της αποβολής του Πελέ αλλά