Σήκωσε την κούπα η Ιντερ! (vids)

Με δύο νίκες, στα πέναλτι με την Γιουβέντους και 1-0 επί της Μίλαν, η Ιντερ κατέκτησε το φιλικό τουρνουά, Trofeo Tim, που έγινε στο «Σαν Νίκολα» του Μπάρι. Με 2-1 κέρδισε η Γιούβε τους Ροσονέρι. Ιντερ-Γιουβέντους Με την αναμέτρηση της Ιντερ με την Γιουβέντους άρχισε το Trofeo Tim.
Με τον Στοράρι και όχι τον Μπουφόν κάτω από τα δοκάρια της Γιουβέντους ξεκίνησε τον αγώνα ο Κόντε, που είχε στην επίθεση τους Βούτσινιτς-Ντελ Πιέρο, ενώ από πλευράς Ιντερ τη θέση του τραυματία Μαϊκόν πήρε ο Βραζιλιάνος, Ζόναθαν, αν και ανέτοιμος και ξεκίνησε ο Ομπι σαν μπακ χαφ στο 3-4-1-2, όπως και στο super cup. Μόλις στο 8' ο Μαυροβούνιος άνοιξε το σκορ για τους Μπιανκονέρι με πλασέ σε τετ α τετ με τον Καστελάτσι μετά από ωραία πάσα του Πίρλο, ο οποίος τιμώρησε την ψηλά τοποθετημένη άμυνα του Γκασπερίνι.     Η χαρά των Γιουβεντίνων δεν κράτησε για πολύ καθώς ο Ρανόκια με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σνάιντερ έφερε το ματς στα ίσα μόλις πέντε λεπτά μετά (1-1). Ο αγώνας πήγε στα πέναλτι και εκεί οι Νερατζούρι ήταν πιο εύστοχοι. Στις πρώτες πέντε εκτελέσεις, ο Πασκουάτο της Γιουβέντους έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ τον Πάντεφ νίκησε ο Στοράρι και ο Μπαρτσάλι έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο στέλνωντας τη νίκη στην Ιντερ.   Οι συνθέσεις Γιουβέντους (Αντόνιο Κόντε): Στοράρι, Λιχτστάινερ, Μπονούτσι, Πασκουάτο, Ντε Τσέλιε, Μαρκίζιο, Πίρλο, Κράσιτς, Βούτσινιτς, Ντελ Πιέρο. Ιντερ (Τζανπιέρο Γκασπερίνι): Καστελάτσι, Ρανόκια, Σάμουελ, Κίβου (11' Ζανέτι), Ζόναθαν, Τιάγκο Μότα, Στάνκοβιτς, Ομπι, Σνάιντερ, Πατσίνι, Πάντεφ.   Γιουβέντους-Μίλαν Με τους Ντε Σίλιο, Ελι και Κόμι στο βασικό σχήμα παρέταξε την Μίλαν ο Αλέγκρι, όμως οι Ροσονέρι ξεκίνησαν το 45λεπτο κόντρα στην Γιούβε με τον καλύτερο τρόπο. Ο Κασάνο έφυγε στην αντεπίθεση και με ωραίο δεξί πλασέ νίκησε τον Στοράρι για το 1-0, το οποίο δεν παρέμεινε για πολύ.   Στο 21' και μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, ο Βιδάλ σούταρε από 35 μέτρα, ο Ρόμα δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα και οι Μπιανκονέρι ισοφάρισαν (1-1).   Η ομάδα του Κόντε, ο οποίος δοκίμασε τους Μαρόνε, Ρουτζιέρο και Σπινατσόλα πήρε τη νίκη κόντρα στους πρωταθλητές με τον Βιδάλ να είναι μέσα στη φάση. Ο Χιλιανός μέσος στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανα ωραία σέντρα από δεξιά και ο Μάτρι με εξαιρετική κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, άφησε άγαλμα τον Ρόμα για το 2-1.   Οι συνθέσεις Μίλαν (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Ρόμα, Ντε Σίλιο, Νέστα, Ελι, Ταϊβό, Γκατούζο, Φαν Μπόμελ, Αντονίνι, Μπόατενγκ, Κασάνο, Κόμι (33' Γκανζ). Γιουβέντους (Αντόνιο Κόντε): Στοράρι, Μότα, Μπονούτσι (31' Σόρενσεν), Μπαρτσάλι, Τσίκλερ, Πατσιέντζα, Πίρλο (23' Μαρόνε), Κράσιτς (11' Ρουτζιέρο (32' Βούτσινιτς)), Βιδάλ, Πασκουάτο, (27' Σπινατσόλα), Μάτρι. Ιντερ-Μίλαν Κόντρα στην Μίλαν, η Ιντερ δεν χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να πάρει τη νίκη, με τον Μιλίτο να χτυπά στο 28'. Ο Καμπιάσο εκτέλεσε γρήγορα φάουλ σχεδόν από το κέντρο, ο Αργεντινός επιθετικός έκανε γρήγορη κίνηση στην πλάτη της άμυνας και έπιασε στον ύπνο τον Μπονέρα, τσίμπησε ωραία τη μπάλα και έγραψε το 1-0 χαρίζον