Ραντεβού στην... Πόλη!

Οι Τούρκοι δεν είναι... Ισπανοί, αποτελώντας έναν σαφώς ευκολότερο αντίπαλο για τους Γάλλους, οι οποίοι επικράτησαν με 80-68, παίρνοντας το «εισιτήριο» για το Μουντομπάσκετ του 2010 και έχοντας ως πρωταγωνιστή τον συνήθη «ύποπτο», Τόνι Πάρκερ (28π., 10ασ.). Ο διεθνής γκαρντ πήρε τ' «όπλο» του στο δεύτερο ημίχρονο, «εκτελώντας» ουσιαστικά μόνος του τους γείτονες, οι οποίοι έδειξαν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 32-43. Άξιοι συμπαραστάτες του σταρ των Σαν Αντόνιο Σπερς οι Νικολά Μπατούμ, Φλοράν Πιετρούς και Αντουάν Ντιό, οι οποίοι σημείωσαν από 13 πόντους. Οι Τούρκοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα, καθώς με το που πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο δίλεπτο (8-6), δεν το έχασαν.... ποτέ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, με την διαφορά να αυξάνεται