Προβλημάτισε η Ξάνθη

Η Ξάνθη γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 από την Μανίσασπορ στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι, που διεξήχθη στα Πηγάδια, πριν την έναρξη του πρωταθλήματος και προβλημάτισε με την εμφάνισή της.   Περίπου 1.000 βρέθηκαν στα Πηγάδια, προκειμένου να παρακολουθήσουν το τελευταίο φιλικό της Ξάνθης απέναντι στην Μανίσασπορ, όμως έφυγαν προβληματισμένοι... Μόλις στο 6' οι Τούρκοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, όταν ο Γκοκοτσκλάν έφυγε στην αντεπίθεση και αφού πέρασε και τον Βιβιανί έκανε το 1-0. Στη συνέχεια,
οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση και έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 19', όταν η μπάλα μετά τα διαδοχικά σουτ των Μαρσελίνιο και Μαρκόφσκι κατέληξε στα δοκάρια του Αβτσιμπάι! Στο δεύτερο ημίχρονο εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι ήταν οι παίκτες της Ξάνθης, όμως δεν μπόρεσαν και πάλι να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά οι Ακρίτες παρέδωσαν... πνεύμα και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν, πετυχαίνοντας άλλα δύο τέρματα, με τον Ντε Σόουζα στο 88' και τον Πρόμις στο 90', ενώ παρολίγο να σκοράρουν και στο 87', όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι από την προσπάθεια του Αχμέτ. Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιανί, Μπέρτος (81' Μπαξεβανίδης), Εντιμάρ, Βάλλας (73' Σταθάκης), Στάσιακ (73' Κομεσίδης), Ντάνι (78' Μάνταλος), Φλίσκας (46’ Βασιλακάκης), Ντίκα (60' Βλαχοδήμος), Μαρσελίνιο, Πόι, Μαρκόφσκι (60' Σουάνης).