Προβάδισμα για Βιγιαρεάλ

Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους «16« του Κυπέλλου Ισπανίας απέκτησε η Βιγιαρεάλ έπειτα από την εκτός έδρας ισοπαλία στην έδρα της Πουερτολάνο με 1-1. Το γκολ του Κόστα στο 79' χάρισε το ελαφρύ προβάδισμα στην Βαγιαδολίδ έπειτα από τη νίκη επί της Μαγιόρκα με 2-1, ενώ η Σαλαμάνκα επικράτησε με 1-0 της Σανταντέρ με πέναλτι του Σάλβα στο 87'. Η Πουερτολάνο άνοιξε το σκορ με τον Βαλντές στο 14', ωστόσο λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πελεγκρίνα. Παρά την δεδομένη ποιοτική διαφορά και το αριθμητικό πλεονέκτημα, η Βιγιαρεάλ ισοφάρισε μετά από 20 λεπτά, δίχως να καταφέρει να πάρει κάτι περισσότερο από την ισοπαλία. Αξίζει να σημειωθεί πως και η ομάδα του Βαλβέρδε έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της κόκκινης που δέχτηκε ο Νιλμάρ στο 75'.