Προβάδισμα Αρσεναλ, Λιόν

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League έκαναν Αρσεναλ και Λιόν που επικράτησαν των Ουντινέζε (1-0) και Ρούμπιν (3-1) αντίστοιχα. Κάζο για Κοπεγχάγη, στο 2-2 Τβέντε-Μπενφίκα. Φτωχό αλλά καλό Από νωρίς πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση του «Emirates» η Αρσεναλ. Μόλις στο 4' μετά από προσπάθεια του Σανιά, ο Ράμσεϊ έκανε τη σέντρα
και ο Γουόλκοτ με προβολή νίκησε τον Χαντάνοβιτς για το 1-0. Η Ουντινέζε βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση στο 12', όμως το δοκάρι δεν επέτρεψε στον Ντι Νατάλε να φέρει το ματς στα ίσα, σε ένα ματς που απέκτησε στη συνέχεια εξαιρετικό ρυθμό, με τους Ιταλούς να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Το ημίχρονο βγήκε τελικά με τους Gunners μπροστά στο σκορ και αν και στην επανάληψη δεν έδειξαν φρεσκάδα κράτησαν το σκορ που τους δίνει προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους ενόψει της ρεβάνς στο «Φρίουλι». Οι συνθέσεις Αρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Σέζνι, Σανιά, Γκιμπς (46' Τζουρού (56' Τζέκινσον)), Βερμάαλεν, Κοσιελνί, Σονγκ, Ροζίτσκι (73' Φριμπόνγκ), Ράμσεϊ, Γουόλκοτ, Ζερβινιό, Σαμάκ. Ουντινέζε (Φραντσέσκο Γκουιντολίν): Χαντάνοβιτς, Νέουτον (59' Πασκουάλε), Εκστραντ, Μπενάτια, Λαραντζέρια, Αγκιεμάνγκ-Μπαντού, Ασαμόα, Πίντσι (88' Αμπντί), Αρμέρο, Ισλα, Ντι Νατάλε. Διαιτητής: Κέβιν Μπλομ (Ολλανδία) Ψυχρολουσία και... κυριαρχία για Λιόν Το χειρότερο δυνατό ήταν το ξεκίνημα της Λιόν στην αναμέτρηση με την Ρούμπιν καθώς μόλις στο 3' ο Ντιαντούν πρόλαβε τον Λόβρεν μετά από εκτέλεση κόρνερ και πάγωσε το «Ζερλάν» κάντοντας το 0-1. Η αντίδραση των Γάλλων ήταν άμεση καθώς στο 10' μετά από τηλεκατευθυνόμενη σέντρα του Μπάστος ο Γκομίς με ωραίο τελείωμα έφερε το ματς στα ίσα (1-1) και έδωσε στη Λιόν το δικαίωμα να γίνει αφεντικό του ματς. Λίγο πριν το ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Γκομίς να είναι ξανά μέσα στη φάση. Στο 40' γύρισε τη μπάλα με το αριστερό και μετά από κόντρα στον Κβερκβέλια κατέληξε στα δίχτυα των Ρώσων για το 2-1. Το τελικό 3-1 υπέρ της ομάδας του Ρεμί Γκαρντέ, που θα μπορούσε να βάλει κι άλλα γκολ, διαμόρφωσε στο 70' Ο Τζίμι Μπριάν με κεφαλιά δοκάρι και μέσα του Μπριάν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κάλστρομ! Τα κακά νέα για την Ρούμπιν συνεχίστηκαν καθώς ο Ιταλός αμυντικός, Σαλβατόρε Μποκέτι, είδε κίτρινη και χάνει την ρεβάνς. Οι συνθέσεις Λιόν (Ρεμί Γκαρντ): Γιορίς, Κονέ, Λόβρεν, Ρεβεγέρ, Σισοκό (52' Πιάνιτς), Γκοναλόνς, Σέλστρεμ, Μπάστος, Μπριάν (82' Πιέ), Λισάντρο, Γκομίς. Ρούμπιν Καζάν (Κούρμπαν Μπερντίγεφ): Ριζικόφ, Κουζμίν, Καλεσίν, Μποκέτι, Κρικβέλια, Σαρόνοφ, Νομπόα, Γκοκντενίζ, Νάτχο, Κασάεφ (69' Λεμπεντένκο), Ντιαντιούν (36' Μεντβέντεφ). Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία) <a href="http://www.coveritlive.com/mobile.php/option=com_mobile/task=viewaltcast/altcast_code=4054f40bd9" >Champions League Live</a>