Πρωταθλητής ο Παναιτωλικός!

Ο ΟΦΗ… σκόρπισε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 4-1 και ο Παναιτωλικός είπε «ευχαριστώ» στο δώρο παίρνοντας το πρωτάθλημα αφού κέρδισε στην Ηλιούπολη (3-2)! Έπεσε η Καρδίτσα! Πρωταθλητής ο Παναιτωλικός! Η Ηλιούπολη... καιγόταν για βαθμούς, προκειμένου να αποφύγει τη διαδικασία των πλέι άουτ, όμως ο Παναιτωλικός, με μοναδικό κίνητρο την πρώτη θέση σε περίπτωση που ο ΠΑΣ έχανε από τον ΟΦΗ. Οι Αγρινιώτες δεν είχαν κανένα άγχος σε αντίθεση με τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν στο 22'. Ο Θεοδωρίδης με ωραίο
σουτ νίκησε τον Αδαμόπουλο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχε γίνει και το 2-0 για τους φιλοξενούμενους, με τον Καραμαλίκη να σκοράρει για ακόμη μία αγωνιστική στο 39'. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αγρινιώτες έριξαν ρυθμό και έδωσαν την ευκαιρία στην Ηλιούπολη να μειώσει σε 2-1 στο 74', όμως στο 88' ο Μπουμάλ επανέφερε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στα δύο γκολ. Μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Αναστασιάδης σκόραρε σε βάρος της ομάδας του για το 3-2, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος δίνοντας στον Παναιτωλικό το πρωτάθλημα, ενώ η Ηλιούπολη θα παίξει στα πλέι άουτ! Συντριβή του ΠΑΣ στο Ηράκλειο! Μεγάλο παιχνίδι στο Ηράκλειο, όπου ο ΟΦΗ υποδέχθηκε τον ΠΑΣ. Οι φιλοξενούμενοι χρειάζονταν μόλις έναν βαθμό, προκειμένου να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Οι Γιαννιώτες είχαν εξαιρετική αμυντική λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο και κράτησαν τους παίκτες του ΟΦΗ μακριά από την εστία τους. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως η υπεροχή τους αποδείχθηκε ανούσια, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν στο παιχνίδι! Ο Μπακαγιόκο έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας στον Πατσατζόγλου, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Βεζυρίδη για το 1-0 στο 40'. Οι Κρητικοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όταν στο 44' ο Καμπάνταης κέρδισε πένανλτι και ο Αγρίτης δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 66', όταν ο Κώτσιος έκανε τραγικό λάθος στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στον Κηπουρό, ο Καμπάνταης πήρε την μπάλα και δε δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα για το 2-1! Στο 69' ο Γιακούμπου έκανε το 3-1 με δυνατό σουτ, ενώ διαστάσει θριάμβου στη νίκη του ΟΦΗ έδωσε ο Αγρίτης στο 74', ένα γκολ με το οποίο ο Παναιτωλικός κατέκτησε το πρωτάθλημα! Στα πλέι άουτ ο Εθνικός, σε μπαράζ ο Αγροτικός Αστέρας! Ο Εθνικός ήθελε έναν βαθμό απέναντι στον Αγροτικό Αστέρα, προκειμένου να έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την παραμονή του στην κατηγορία μέσω της διαδικασίας των πλέι άουτ. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο από το ξεκίνημα, όμως οι φιλοξενούμενοι που ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις έχασαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες. Στο 9' ο Αγροτικός Αστέρας έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Μπεκιάρης έκανε την κεφαλιά, ο Παγούδης ήταν εξουδετερωμένος και ο Βιδάλης απομάκρυνε την μπάλα πάνω στη γραμμή. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ στο 49' με σκαφτό σουτ του Τσεμπερίδη και ο Φαρινόλα στο 1' των καθυστερήσεων έκανε το 2-0,