Πρόκριση με ήττα για Πανελλήνιο

Το +15 του πρώτου αγώνα ήταν πολύ ασφαλές μαξιλάρι για τους παίκτες του Πανελληνίου ενόψει της ρεβάνς με τη Ρίγα στον προκριματικό για την πρόκριση στους ομίλους του Eurocup. Έτσι λοιπόν η ήττα με πέντε πόντους (74-79), η οποία προήλθε στα τελευταία λεπτά του αγώνα αποδείχθηκε άνευ σημασίας για τους Ολυμπιονίκες, οι οποίοι θα μάθουν την Παρασκευή τους αντιπάλους τους στους ομίλους του Eurocup. Από την αρχή του αγώνα ο Πανελλήνιος είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει το ισχνό προβάδισμα του. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφθασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (48-37) και συνέχισε σε αυτούς τους ρυθμούς μέχρι και τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (58-47, 25’). Από τη στιγμή που η πρόκριση είχε εξασφαλιστεί οι παίκτες του Ηλία Ζούρο