Πρόκριση για Λάτσιο

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Λάτσιο νίκησε με 2-0 το Παλέρμο και συνεχίζει την υπεράσπιση του τίτλου της στο Coppa Italia, καθώς προκρίθηκε στους «8». Πρόκριση και για Φιορεντίνα.Ο Ντέλιο Ρόσι επέστρεψε στη Ρώμη ως αντίπαλος της Λάτσιο αυτή τη φορά, έχοντας ως στόχο να πανηγυρίσει την πρόκριση με το Παλέρμο. Οι λατσιάλι, όμως, δεν χαρίστηκαν στον πρώην προπονητή τους και με το 2-0 πήραν το εισιτήριο για τους προημιτελικούς, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Φιορεντίνα. Οι Ρωμαίοι, που την περσινή σεζόν κατέκτησαν την κούπα, πέτυχαν και τα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 57' ο Κολαρόφ άνοιξε το σκορ με το... κλασικό δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής μετά από λάθος απομάκρυνση της αντίπαλης άμυνας και στο 74' ο Φλόκαρι έκανε το 2-0 με ωραία προσπάθεια και πλασέ. Λίγα