Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική

Η Εθνική χάντμπολ των γυναικών δεν μπόρεσε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, γνωρίζοντας την ήττα, 27-21, από την ΠΓΔΜ.Στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου που φιλοξενείται στη Δράμα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που αντιμετώπισε αρκετά αγωνιστικά προβλήματα τις προηγούμενες μέρες κατά την προετοιμασία του, δεν κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, απέναντι σε μια ομάδα που
διαθέτει στις τάξεις της αθλήτριες που αγωνίζονται σε δυνατά πρωταθλήματα της Ευρώπης και είναι φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι δύο ομάδες στηρίχθηκαν στους αιφνιδιασμούς στο ξεκίνημα, με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τα Σκόπια μπροστά στο σκορ με 13-12. Στην επανάληψη η Εθνική μας, δεν παρουσιάστηκε το ίδιο αποτελεσματική, δίνοντας «έδαφος» στην αντίπαλο να ξεφύγει με μια διαφορά που έφτασε ακόμη και τα επτά τέρματα (26-19), λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.