Πολλά κενά και... γκέλα!

Ήταν καλή για 70 λεπτά, ωστόσο για ακόμα μια φορά οι αμυντικές αδυναμίες δεν κρύφτηκαν και η Οντένσε αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Άαρχους. Νέο πρόβλημα με Τραορέ για την αντίπαλο του Παναθηναϊκού.   Ενθουσιασμό, τρεξίματα, δύναμη, αλλά... ως εκεί για την Οντένσε, τα πολλά κενά στην άμυνα, η δυσκολία στο ανασταλτικό κομμάτι και η αδυναμία του Ουτάκα να τελειώνει τις φάσεις στοίχισαν στην αντίπαλο του Παναθηναϊκού
που «γκέλαρε» στην έδρα της Άαρχους (2-2). Ο Χένρικ Κλάουσεν άρχισε το ματς για την ομάδα του με 4-4-2 και τους: Βέσελς κάτω από τα δοκάρια, τους Ρουντ, Ρέγκινιουσεν, Κρίστενσεν, Σόρενσεν στην άμυνα, Αντρέασεν και Τζεμπά-Τζεμπά ήταν τα δυο αμυντικά χαφ, με τον Καντρί να πηγαίνει στο αριστερό άκρο και τον Γιόχανσον στο δεξί, ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκαν οι Ουτάκα, Γένσεν. Η Οντένσε μπήκε με αρκετό ενθουσιασμό και πριν τη συμπλήρωση 10 λεπτών, ο Καντρί εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ. Συντήρηση για τους φιλοξενούμενους ως το τέλος του ημιχρόνου, αν και τα κενά στην άμυνα προβλημάτισαν ακόμα μια φορά τον Κλάουσεν. Καλό ξεκίνημα και στο β' μέρος με τον Αντρέασεν στο 49' να διπλασιάζει τα τέρματα της Οντένσε και κάπου εκεί να... πιστεύει ο Κλάουσεν πως τέλειωσε το ματς. Έτσι, έβγαλε από το παιχνίδι τον κορυφαίο μέχρι εκείνη τη στιγμή Τζεμπά Τζεμπά, πέρασε τον Τραορέ και το κέντρο της... κατέρρευσε. Στο 70' ο Μπεργκ μείωσε σε 2-1 και έξι λεπτά αργότερα ήρθε και η ισοφάριση από τον Λάρσεν. Μάταιες οι προσπάθειες του Καντρί και του Ουτάκα να αλλάξουν την κατάσταση, ενώ ο Κλάουσεν είδε και τον Τραορέ να αποχωρεί τραυματίας από το γήπεδο