Οκτώ μετάλλια για την πάλη

Δείγμα θετικό από τους Έλληνες αθλητές της ελευθέρας, οι οποίοι, λίγο πριν από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή κατάσταση, κατακτώντας οκτώ μετάλλια στο τουρνουά της Κύπρου.Οι πρωταθλητές μας είχαν μια αξιόλογη παρουσία στη διοργάνωση, που διεξήχθη στη Λάρνακα με τη συμμετοχή παλαιστών από τη Μάλτα, την Αυστρία, τη Γερμανία, τη Βουλγαρία και φυσικά την Κύπρο.

Τέσσερα χρυσά και ισάριθμα ασημένια μετάλλια ήταν ο ελληνικός απολογισμός στους αγώνες, με τους Γιώργο Σαββουλίδη (66κ.), Αλέξανδρο Σαμανίδη (74κ.), Εμζάριο Μπετινίδη (89κ.) και Γιάννη Αρζουμανίδη (120κ.) να ανεβαίνουν στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Το ασημένιο κρέμασαν στο στήθος οι Γιάννης Ιβανίδης (60κ.), Απόστολος Τασκούδης (74κ.), Γιώργος Κριαρίδης (89κ.), Μιχάλης Τσικοβάνι (120κ.). «Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να ήταν πιο δυνατό το τουρνουά, καθώς ήθελα ένα δυνατό τεστ πριν από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Πάντως τα παιδιά ήταν σε καλή κατάσταση και τα μετάλλια που κατέκτησαν θα τους β