Οι τίτλοι στην κινεζική Ταϊπέι!

O 26χρονος, Yen-Hsun Lu (Νο102) απ' την κινεζική Ταϊπέι, ήταν ο μεγάλος νικητής του Status Athens Open 2010.Σε έναν συγκλονιστικό τελικό που είχε διάρκεια 2 ώρες και 26 λεπτά, νίκησε τον 33χρονο Γερμανό, Rainer Schuettler (Νο99) με 3-6, 7-6 (3), 6-4 και γνώρισε την αποθέωση από περισσότερους από 3.000 θεατές οι οποίοι δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα στο κεντρικό γήπεδο του Ολυμπιακού Κέντρου Αντισφαίρισης στο Μαρούσι.Στο πρώτο σετ ο Rainer Schuettler κατάφερε να σπάσει νωρίς το σερβίς του Yen-Hsun Lu -μόλις στο δεύτερο γκέιμ- και να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Πάντως, ενώ ο Γερμανός κέρδιζε με 5-3, ο Lu είχε δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει τα μπρεϊκ και να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ. Δεν τις αξιοποίησε με αποτέλεσμα ο Schuettler να κατακτήσε