Νίκη με ανατροπή για Ιταλία

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο η Ιταλία κατάφερε να ανατρέψει το 1-0 με το οποίο έχανε από τις ΗΠΑ σε 3-1 με δύο γκολ της χρυσής αλλαγής του Μαρτσέλο Λίπι, Τζιουζέπε Ρόσι, και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο κύπελλο Συνομοσπονδιών. Η Αμερική παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κλαρκ, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντόνοβαν,
αλλά στην επανάληψη μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν η Σκουάντρα Ατζούρα . Η Ιταλία ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά και πήρε την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να δημιουργήσει πάντως κάποια μεγάλη ευκαιρία. Η πρώτη καλή στιγμή έγινε στο 20ο λεπτό με τον Λεγκροτάλιε μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίρλο να πιάνει την κεφαλιά η οποία κατέληξε άουτ. Η απάντηση των ΗΠΑ ήρθε με τον Άλτιντορ χωρίς επιτυχία. Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τους Αμερικάνους όταν ο Κλαρκ στο 32' είδε την κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Γκατούζο και παραλίγο να το πληρώσουν όταν ο Μπόρνσταϊν έ