Νέο «σοκ» για Λιόν!

20:06 3/4/2011 - Πηγή: Gazzetta
Η Λιόν βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στη Νίκαια μέχρι τα τελευταία λεπτά, όμως η Νις με δύο γκολ στις καθυστερήσεις κατάφερε να ισοφαρίσει! Στο 1-1 έμειναν Σεντ Ετιέν και Βαλεσνιέν.Ούτε τώρα η Λιόν!

Λίγες οι καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, με τους παίκτες της Λιόν να αποδεικνύονται πολύ αποτελεσματικοί και να πηγαίνουν στα αοδυτήρια με το υπέρ τους 2-0. Ο Κιμ Σέλστρεμ
σκόραρε με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ τον Οσπίνα στο 22', ενώ τα τέρματα των «λιονέ» διαπλασίασε ο Λισάντρο στο 44'. Ο Γκοναλόν έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, έκανε ωραία ενέργεια και έδωσε την ασίστ στον Αργεντίνο επιθετικό, που δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις μία καλή στιγμή στα καρέ της Λιόν με τον Κλερκ να μη μπορεί να στείλει τα μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή. Στο δεύτερο μέρος οι «νισουά» μπήκαν πολύ δυνατά και οι φιλοξενούμενοι έμειναν όρθιοι χάρη στις αποκρούσεις του Ούγκο Γιορίς.

Η Νις κέρδισε πέναλτι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όμως ο Γάλλος γκολκίπερ νίκησε τον Λιουμπόγια από την άσπρη βούλα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και να χάνουν ευκαιρία με τους παίκτες της Λιόν να προσπαθούν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, κάτι που κατάφεραν μετά το 65' και έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τους Μπριάν και Γκουρκούφ. Ο Σέλστρεμ παραλίγο να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 81' και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ... τις τελευταίες λέξεις είχαν οι γηπεδούχοι! Αρχικά κέρδισαν νέο πέναλτι στο 1' των καθυστερήσεων με τον Μουλουνγκί αυτή τη φορά να ευστοχεί και τον Ντιακατέ να δέχεται κόκκινη κάρτα, ενώ 2' αργότερα έφτασαν στην ισοφάριση με τον Πεϊτσίνοβιτς να σκοράρει από κοντά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και να δίνει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του!

Σεντ Ετιέν και Βαλενσιέν αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με τον Πιζόλ να ανοίγει το σκορ για τους «νορντίστ» στο 49' το 12ο τέρμα του στη Λιγκ 1, ενώ το παιχνίδι έφερε στα ίσα ο Παγέ στο 58'.