Μια ανάσα από το βάθρο...

18:12 1/6/2009 - Πηγή: Gazzetta
«Άγγιξε» το μετάλλιο ο Διονύσης Ηλιάδης στη Μόσχα, όπου διεξήχθη το δεύτερο τουρνουά τζούντο της σειράς Γκραν Σλαμ. Ο πρωταθλητής του Φίλιππου Αμυνταίου έφτασε μέχρι τα ημιτελικά στην κατηγορία των -100 κιλών και με μια νίκη σε δύο αγώνες κατέλαβε την 5η θέση. Εκτός διάκρισης ο Ηλίας Ηλιάδης. Ο Διονύσης Ηλιάδης, έχοντας περάσει bye
από τον α' προκριματικό γύρο, αντιμετώπισε στη συνέχεια τον Ρώσο, Σεργκέι Σαμοίλοβιτς τον οποίο νίκησε με Ippon. Στην φάση των ημιτελικών όμως, που θα του έδινε μια θέση πάνω στο βάθρο, δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Κορεάτη, Χέε Τάε Χουάνγκ, με αποτέλεσμα να περιοριστεί στην 5η θέση. Στην ίδια κατηγορία αγωνίστηκε και ο Ηλίας Ηλιάδης, χωρίς ωστόσο να φτάσει μακριά, αφού αποκλείστηκε από τον πρώτο αγώνα του. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης της Αθήνας έχασε στον α' προκριματικό γύρο από τον πρωταθλητή Ιαπωνίας του 2009, Τακαμάσα Ανάι, δείχνοντας επηρεασμένος από το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε τους τελευταίους μήνες στον αυχένα.