«Μεγαλώνουμε μετά από τέτοιες νίκες!»

11:37 9/9/2011 - Πηγή: Gazzetta
Ο «Βενιαμίν» της Εθνικής ομάδας, Κώστας Παπανικολάου, εξηγεί στο gazzetta.gr γιατί η συμμετοχή του σε όλο το 4ο δεκάλεπτο με τη Σλοβενία (69-60), τον έκανε να νιώθει «μεγαλύτερος» παίκτης! Απέμεναν λιγότερα από 9 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα στη «Siemens Arena» του Βίλνιους και η Σλοβενία,
που είχε βρεθεί πίσω στο σκορ ακόμη και με 15 πόντους διαφορά, είχε πλέον πάρει κεφάλι στο σκορ (44-46)! Η Εθνική ομάδα έχει να σκοράρει σχεδόν 6,5 λεπτά (για την ακρίβεια 6’26’’), όταν ξαφνικά, η τρίποντη «βόμβα» του 21χρονου φόργουορντ του Ολυμπιακού της ξαναδίνει το προβάδισμα (47-46)! Η ομάδα του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς απαντά με τον ίδιο τρόπο με τον Λάκοβιτς (47-49), για να ακολουθήσει ένα ακόμη τρίποντο του νεαρού Τρικαλινού μπασκετμπολίστα στον αιφνιδιασμό, το έφερε και πάλι την Ελλάδα μπροστά στο σκορ (50-49). Αυτά τα δύο καλάθια του Κώστα Παπανικολάου βοήθησαν τους Έλληνες διεθνείς να αφυπνιστούν επιθετικά και να πετύχουν άλλα τρία μεγάλα τρίποντα, τα οποία έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Ηλία Ζούρου, που για πρώτη φορά συνελήφθη να πανηγυρίζει τόσο έξαλλα κάποια από τα επιτεύγματα των παικτών του. Το gazzetta.gr εντόπισε τηλεφωνικά τον νεαρό πρωταγωνιστή (6π., 6ρ., 3ασ., 1κοψ. με 2/4 τριπ. σε 20‘) στη νίκη επί της Σλοβενίας (69-60) και σας παρουσιάζει τον τρόπο με τον οποίο ο ίδιος βίωσε, μίας από τις μεγαλύτερες μπασκετικές εμπειρίες της έως τώρα καριέρας του... Μέχρι την επόμενη Κώστα... -Να ξεκινήσουμε με το παιχνίδι και τον τρόπο με τον οποίο το έζησες... Ήταν ο 3ος συνεχόμενος τελικός για την Ελλάδα, αλλά αυτή τη φορά με σαφώς πιο δύσκολο αντίπαλο από το Μαυροβούνιο και την Κροατία, έτσι δεν είναι; «Η Σλοβενία ήταν η πιο ποιοτική και πιο πλήρης από τις ομάδες που αντιμετωπίσαμε έως τώρα, αλλά με όπλο την καλή μας άμυνα στο 1ο μέρος, καταφέραμε να εδραιώσουμε μία σημαντική διαφορά και πετυχαίνοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, δώσαμε την εντύπωση ότι θα έχουμε ένα εύκολο βράδυ... Τα πράγματα, όμως, δεν ήταν έτσι και για να φτάσουμε σε αυτή την τόσο σημαντική νίκη, χρειάστηκε να περάσουμε από μύρια κύματα και να ιδρώσουμε πολύ, γιατί κολλήσαμε στη ζώνη των αντιπάλων μας και το παιχνίδι γύρισε τούμπα...». -Πόσο δύσκολο είναι, για μία τόσο νέα ομάδα, να διαχειριστεί τέτοιες καταστάσεις και στο τέλος, να βρει τα ψυχικά και τα αγωνιστικά αποθέματα για να κερδίσει ένα τόσο δύσκολο, από ψυχολογικής άποψης, παιχνίδι; «Σίγουρα είναι δύσκολο, αλλά τέτοιες καταστάσεις μας βοηθούν να μεγαλώσουμε και να ωριμάσουμε σαν παίκτες! Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα, είχε υπομονή και σωστή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και παίρνοντας ενέργεια από την άμυνα, βρήκε τον τρόπο να βγάλει και να πετύχει μερικά ελεύθερα, πλην όμως, μεγάλα σουτ και να πάρει τη νίκη...» -Δύο από αυτά τα μεγάλα σουτ και μάλιστα τρίποντα, τα πέτυχες εσύ και μάλιστα σε μία πολύ δύσκολη χρονικά στιγμή, στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, όταν οι Σλοβένοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με ένα καλάθι διαφορά... «Στη θέση μου θα μπορούσε να είχε βρεθεί ο καθένας! Ήμουν μόνος