Μεγάλη ανατροπή για Τσιμπόνα

00:06 1/2/2010 - Πηγή: Gazzetta
Αν και ένα λεπτό πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας ήταν πίσω στο σκορ με 5 πόντους, η Τσιμπόνα πήρε το «διπλό» από τη Ζαντάρ με 87-92 στην παράταση.Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, ο Νταμίρ Ράντσιτς «έγραψε» με τρίποντο το 84-79. Ωστόσο, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς αντεπιτέθηκε και με μία βολή κι ένα κάρφωμα από τον Λούκσα Άντριτς κι ένα lay up από τον Σάμο Ούντριχ κατάφερε να στείλει την αναμέτρηση σε επιπλέον περίοδο. Εκεί, παίζοντας καλή άμυνα, δεν επέτρεψε στη Ζαντάρ να απειλήσει και έφτασε στη νίκη 87-92.Με τη νίκη αυτή η Τσιμπόνα, που βρίσκεται στον ίδιο όμιλο του ΤΟΡ 16 με τον Ολυμπιακό, «ανέβηκε» στο 15-4 στην Αδριατική Λίγκα, δύο νίκες μπροστά από την δεύτερη ΚΚ Ζάγκρεμπ.Τα δεκάλεπτα: 24-23, 45-43, 64-58, 8